Gmina Karsin Powiat kościerski

KARSIN. ELEKTRYFIKACJA LINII KOLEJOWEJ

W Starostwie Powiatowym w Tucholi odbyło się spotkanie samorządowców z przedstawicielami PKP Polskich Linii Kolejowych w sprawie elektryfikacji linii kolejowych w regionie Borów Tucholskich. Modernizacja obejmie m.in. odcinek Karsin-Kościerzyna.

Zarządca infrastruktury kolejowej planuje po 2020 roku w naszym regionie wielomilionowe inwestycje, które mają ożywić ruch pasażerski oraz dać zupełnie nową jakość przewozów. Wprowadzenie nowoczesnego i ekologicznego taboru, przystosowanego do wysokich prędkości pozwoli otworzyć  region kaszubski, na szybką komunikację zarówno z Trójmiastem jak i z południem kraju. Umożliwi też otwarcie naszego regionu na ruch turystyczny, co generować będzie dodatkowe dochody do budżetów gmin.

Karsin istotnym przystankiem w magistrali

Pierwszy etap, który jest już realizowany polega na przygotowaniu dokumentacji projektowej. Podpisano już umowę opiewającą na kwotę 4,7 mln zł z biurem projektowym, które na zakończenie prac ma czas do końca 2019 roku. Natomiast sama elektryfikacja ma zostać wykonana w latach 2020-2022. Modernizacji mają zostać poddane m.in. linie Chojnice-Tczew oraz Bydgoszcz-Wierzchucin-Lipowa Tucholska-Czersk-Karsin-Bąk-Kościerzyna-Gdynia. W przypadku gdy operator uzyska dofinansowanie unijne, to rozpocznie też remont dworców oraz dworcowej infrastruktury. Dla gminy Karsin niezwykle istotną informacją jest fakt, że PKP planuje skierować linią biegnącą przez gminę Karsin cały ruch pasażerski Gdynia-Bydgoszcz. Ruch towarowy na trasie Gdynia-Bydgoszcz ma być skierowany linią Wierzchucin – Wojtal – Bąk – Kościerzyna.

W Kościerzynie pociągi Intercity

Ponadto w Czersku i Kościerzynie mają też zatrzymywać się przeniesione z linii Bydgoszcz-Laskowice-Tczew pociągi Intercity. Zwieńczeniem tych wysiłków będzie zupełnie nowy układ codziennych połączeń międzywojewódzkich z Trójmiasta przez Kościerzynę do Bydgoszczy i dalej na południe Polski. Ogromne zasługi za działania na rzecz przywrócenia i rozwoju ruchu pasażerskiego na tych liniach należy przypisać posłowi Stanisławowi Lamczykowi, który od lat lobbował w tej sprawie na posiedzeniach rządowych oraz instytucjach odpowiedzialnych za inwestycje kolejowe. Niezależnie od działań PKP PLK w 2018 roku w okresie długiego weekendu majowego (28 kwietnia – 3 maja) i sierpniowego (13-17 sierpnia) oraz we wszystkie soboty i niedziele w okresie od 23 czerwca do 9 września pilotażowo uruchomione zostaną dwie pary połączeń na trasie Bydgoszcz-Gdynia przez Czersk, Karsin, Bąk i Kościerzynę. Połączenia na trasie Bydgoszcz-Kościerzyna realizowane będą przez spółkę Arriva RP, a Kościerzyna-Gdańsk przez SKM Trójmiasto. Głównym celem pilotażu jest umożliwienie mieszkańcom Trójmiasta oraz Bydgoszczy dojazdu koleją na wypoczynek w malownicze rejony południowych Kaszub, a mieszkańcom gmin Czersk, Karsin i Stara Kiszewa do Trójmiasta czy Bydgoszczy.

Łukasz Datta/BM

Komentarze