Gmina Karsin OSP

KARSIŃSCY STRAŻACY PRZYJĘLI NOWY WÓZ BOJOWY I ZOSTALI NAGRODZENI

Sobota 23 września była radosnym dniem dla strażaków-ochotników z Karsina. Druhowie otrzymali ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy, który podniesie sprawność bojową tej najważniejszej w gminie jednostki działającej w systemie KSRG. Uroczystość była też okazją do podziękowania i uhonorowania druhów i ich przyjaciół.

Przejęcie samochodu odbyło się na placu przed strażnicą w obecności sztandaru jednostki, orkiestry i karsińskich druhów. Gośćmi honorowymi byli zastępca Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Socha, Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie bryg. Tomasz Klinkosz. i Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Kościerzynie – Zbigniew Stencel. Licznie przybyli przedstawiciele sąsiednich nadleśnictw: Kaliska i Kościerzyna. Samorząd gminy reprezentowali wójt Roman Brunke, przewodniczący Rady Gminy Bogdan Piankowski i sołtys Karsina Zyta Czapiewska.
Uroczystość otworzył akt przekazania samochodu odczytany przez przedstawiciela Komendy Wojewódzkiej.
– Kierując się potrzebą odpowiedniego zabezpieczenia operacyjnego powiatu kościerskiego, po rozpatrzeniu wniosku komendanta powiatowego w Kościerzynie przekazujemy ten samochód… – usłyszeli zebrani na placu.
– W imieniu wszystkich druhów jednostki wielkie, wielkie dzięki za to, że komendanci podjęli dobrą decyzję, że ten samochód będzie wykorzystywany, a nie będzie stał – usłyszał zastępca pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP od wójta – dh Romana Brunke.

Duża korzyść za niewielkie pieniądze

– To nie jest tak, że strażacy-ochotnicy z Karsina nie mieli czym jeździć do pożarów. Po prostu udało nam się za niewielkie pieniądze pozyskać wóz marki Jelcz o wiele młodszy od Steyra, który teraz jest na wyposażeniu.
Jak usłyszeliśmy od wójta Karsina, koszt, jaki trzeba było ponieść przy pozyskaniu nowego wozu, to niespełna 20 tysięcy złotych na jego modernizację.
– Pomogli nam nasi przyjaciele – wylicza druh Roman Brunke – Nadleśnictwo Kościerzyna, wykładając 5,5 tys. zł. Do wyposażenia dołożyło się także Nadleśnictwo Kaliska oraz Urząd Marszałkowski doposażając pojazd nowymi pilarkami wartymi po ok. 5 tysięcy złotych każda.

Podniesienie gotowości bojowej

Wóz ratowniczo-gaśniczy, jaki otrzymali ochotnicy z Karsina zastąpi Steyra z 1976 roku, który miał zbiornik o pojemności 10 tysięcy litrów i pompę o wydajności 5,5 tys. l/min. To była wielka cysterna na kołach, która dobrze sprawdzała się przy pożarach lasów – usłyszeliśmy od dh Romana Brunke.
Pozyskany obecnie Jelcz z motopompą o maksymalnej wydajności 2400 l/min. i zbiornikiem o pojemności 5000 litrów oraz dołożonym wyposażeniem, doskonale wpisuje się w potrzeby druhów z Karsina.
– Steyr był samochodem awaryjnym i niestety nie było do niego już części. Nie mogliśmy liczyć na niego, a w straży pożarnej nie może być tak, że samochód jest niepewny – mówi o kulisach zamiany dh Krzysztof Datta komendant gminny OSP.
Nowy nabytek jednostki poświęcił proboszcz ks. Dominik Szulwic. Po części oficjalnej uroczystości przeniosły się do wnętrza karsińskiego Domu Kultury. Tu podziękowano wszystkim tym, którzy przyczynili się do tej uroczystości oraz uhonorowano druhów za osiągnięcia i wysługę.

Najpierw kwiaty

Rozpoczęło je wręczenie bukietów kwiatów. Jeden dostał zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Piotr Socha, a drugi dh Marek Sumionka, który zajął się remontem samochodu pozyskanego przez OSP.

Medale

Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymała dh Maria Węsierska. Wręczono też dwa Brązowe Medale. Otrzymali je dh Maciej Knitter i dh Patryk Redzimski. Jedną osobę – dh Piotra Szultkę wyróżniono odznaką Strażak Wzorowy. Odznaczenia wręczał prezes Zarządu Powiatowego ZOSP dh Zbigniew Stencel w asyście st. bryg. Piotra Sochy.

Dla najmłodszych strażaków

Najaktywniejszych przyszłych strażaków uhonorowano odznakami „Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza”. Złotą Odznakę otrzymały dh Karolina Wiecka i dh Marta Bławat, przyznano też 3 odznaki srebrne i 6 brązowych.

…i dla najstarszych

Z kolei strażakom o długim stażu wręczono Medale za wysługę lat. Uhonorowano strażaków z 5-, 10-, 15-, 20-, 25-letnim stażem. I tych jeszcze starszych. Druhowie Elżbieta Lorek i Władysław Bonin dostali medal za 40-lecie służby, Stanisław Cierzan i Józef Modrzejewski świętowali 45 lat w czarnym mundurze, za pół wieku uhonorowano Jana Meggera, za 55-lat Edwarda Doraua, a senior karsińskich strażaków dh Zygmunt Dejewski został odznaczony za wysługę 70 lat.

Specjalnymi nagrodami uhonorowano też drużynę, która podczas Powiatowych Zawodów w Sporcie Pożarniczym w Kornem zdobyła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Więcej zdjęć na naszym fanpage na Facebooku.

MW

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Komentarze