Powiat kartuski Samorząd

W KARTUZACH RACZEJ BEZPIECZNIE

Według informacji o stanie sanitarnym przedstawionej na sesji powiatu przez powiatowego inspektora sanitarnego w Kartuzach Krystynę Wereszczyńską, stan sanitarno-higieniczny w powiecie jest zadowalający.

Liczba zachorowań na choroby i choroby zakaźne w 2016 roku nie odbiegała znacząco od liczby przypadków zachorowań w latach ubiegłych. Widoczny  wzrost w ciągu ostatnich pięciu lat nastąpił w zachorowalności mieszkańców powiatu na wirusowe zapalenie wątroby typu B i C. Jednak jak powiedziała K. Wereszczyńska, jest to dosyć zawodna statystyka, gdyż pierwsze objawy tej choroby mogą się uwidocznić nawet po kilkudziesięciu latach i nigdy nie wiadomo ile aktualnie osób cierpi na tę przypadłość. Niepokojącym sygnałem może się wydawać osiem przypadków zachorowań na gruźlicę, lecz dotyczy to osób z trudnych środowisk, które nie chcą korzystać z pomocy państwowej opieki zdrowotnej ani odpowiednich instytucji państwowych.

Króluje grypa i choroby grypopochodne

 Najwięcej zachorowań w powiecie kartuskim w 2016 roku, bo aż 48 tysięcy, dotyczy grypy i schorzeń grypopochodnych. Jest to o 7 tysięcy przypadków mniej niż w roku 2015 i 2 tysiące więcej niż w roku 2014. Powiatowy inspektor sanitarny K. Wereszczyńska oznajmiła, że na straży zdrowia społeczeństwa stoją szczepienia ochronne, których celem jest nie tylko ochrona indywidualna, ale też ochrona innych osób.

Radny pyta

 Na pytanie radnej Henryki Wolskiej ile osób uchyla się od obowiązkowych szczepień, K. Wereszczyńska poinformowała, że na ostatni dzień roku 2016 zarejestrowano 292 przypadki osób uchylających się od szczepień, wśród nich były 244 osoby nieletnie, których rodzice nie zgadzają się na szczepienia. Winą za ten stan rzeczy obarczała głównie ruchy antyszczepionkowe.  Radny Bartłomiej Gross zapytał z kolei, czy to prawda, że najtańsze bezpłatne szczepionki zawierają bardzo szkodliwą rtęć, a rodzice nie są informowani, że mogą kupić droższe szczepionki, które są o wiele lepsze jakościowo i nie powodują tylu skutków ubocznych co te najtańsze? W odpowiedzi usłyszał, że stacja sanitarno-epidemiologiczna nie jest kompetentna wypowiadać się na temat składu szczepionek.

B. Mielnik

Komentarze