Powiat kartuski

KARTUZY. KARTËSKÔ SKRA

Kartuską Skrę otrzymują osoby, które wybijają się ponad przeciętność w naszym środowisku

Honorowanie osób, które na rozmaitych polach działalności zasłużyli się gminie to już tradycja. Po raz siedemnasty zostały przyznane nagrody burmistrza Kartuz, po raz dziesiąty – pod nazwą Kartëskô Skra.

Na uroczystości pojawił się poseł Stanisław Lamczyk, starostowie kartuski Janina Kwiecień i zaprzyjaźnionego powiatu łowickiego Krzysztof Figat, Kartuscy radni z przewodniczącym Andrzejem Pryczkowskim, Radę Powiatu reprezentował radny Zdzisław Lipkowski, Był też honorowy obywatel Kartuz Franciszek Kwidziński, a władzę wykonawczą reprezentował burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński i oboje wiceburmistrzowie – Sylwia Biankowska i Wojciech Jaworowski.

Nagrody przyznano w pięciu kategoriach. Wyróżniono nimi zasłużonych na niwie kultury, sportu, gospodarki, tych którzy pomagają innym i tych, których działania promują gminę Kartuzy. W sumie przyznano 8 nagród, 1 nagrodę specjalną oraz 10 wyróżnień. Laureaci zostali wybrani spośród kandydatów zgłoszonych przez mieszkańców gminy, radnych, stowarzyszenia i organizacje.

W roku jubileuszowym

Rok 2018 ma szczególny charakter. Dla całej Polski jest to rok stulecia odzyskania niepodległości dla Kartuz jest to rok 95-lecia praw miejskich. Do obu tych dat nawiązał w swym przemówieniu burmistrz M.G. Gołuński.

– To dla nas wyjątkowy rok – mówił burmistrz – Takie jubileusze skłaniają do refleksji ile możemy razem zrobić dla naszego miasta i gminy. Skłaniają też do porównań które uświadamiają nam zmiany, które dzięki naszym mieszkańcom i firmom tu się dokonały. Zmiany pokazujące, że warto w gminie Kartuzy żyć, mieszkać, pracować i dla niej działać.

Statuetka

Statuetka Kartëskô Skra została zaprojektowana przez gdańską rzeźbiarkę Marie Wojtiuk. Została ona zainspirowana książką Aleksandra Majkowskiego „Życie i Przygody Remusa”. Przedstawia 7 kartuskich gwiazd otaczających ducha Nie Warto.

– Wasza działalność jest zaprzeczeniem i pokonaniem tego ducha. Wy swoim działaniem pokazujecie, że jednak warto – powiedziała prowadząca uroczystość dyrektor KCK Aleksandra Maciborska-Pytka

Podziękować wszystkim

Nagroda honoruje tych, którzy działają dla gminy i dzięki którym tak dynamicznie się ona rozwija. Niarą tego rozwoju może być fakt, że Kartuzy znalazły się na 87 pozycji wśród gmin w Polsce pod względem wykorzystania środków unijnych. W ciągu 17 lat głównymi nagrodami uhonorowano 152 osoby i  wręczono 91 wyróżnień.

– Kartuską Skrę otrzymują osoby, które wybijają się ponad przeciętność w naszym środowisku. Działają w różnych przestrzeniach życia społecznego i gospodarczego. Ich praca pokazuje, że warto w gminie Kartuzy inwestować i tutaj mieszkać. Myślę, że siedemnasta edycja pokazuje, że tych, którzy są zauważani przez mieszkańców, firmy i instytucje nie brakuje. Cieszymy się, że tych osób jest tak wiele – dziękował laureatom burmistrz.

Wydarzenie kulturalne

Gala była nie tylko okazją do podziękowania zasłużonym, ale też wydarzeniem kulturalnym dużej rangi. Przyczyniły się do tego występy kartuskich chórów „Cartusia” i „Kakofonia” pod dyrekcją Małgorzaty Kuchty, a także towarzysząca imprezie promocja książki Dariusza Dolatowskiego „Kartuzy. Zarys dziejów gminy od czasów najdawniejszych do 1939 roku”.

MW

 

 

Komentarze