Gmina Kartuzy Powiat kartuski

KARTUZY. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH

Starosta Janina Kwiecień ze Złotym Czepkiem, honorowym

Ósmego maja w Kartuzach odbyło się spotkanie w ramach Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych. W naszym regionie święto to zainicjowane zostało przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku. W kartuskich obchodach, honorowym „Złotym czepkiem” wyróżniona została starosta Janina Kwiecień.

W latach poprzednich raz w roku pielęgniarki z powiatu kartuskiego jeździły na podobne, duże uroczystości do Gdańska. Jednak po jakimś czasie samorząd pielęgniarek doszedł do wniosku, że decydentom czy przedstawicielom korporacji zawodowej łatwiej jest przyjechać do małych szpitali w regionie, zebrać pielęgniarki na uroczystość na ich terenie i docenić je za ciężką pracę i poświęcenie.                                                                                                       – Zawsze mówiłam, że zawód położnej i pielęgniarki ściśle jest ze sobą powiązany. To położna przyjmuje nowe życie i razem z pielęgniarką opiekuje się najpierw małym dzieckiem, później młodzieżą i dorosłymi pacjentami a na koniec towarzyszy najstarszym w godnym odejściu z tego świata – powiedziała nam Naczelna Pielęgniarka Powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach, Ewa Bogdańska-Bóll. W powiecie kartuskim robimy taką uroczystość co dwa lata, po to aby uhonorować i podziękować osobom tych dwóch profesji, które towarzyszą społeczeństwu od narodzin aż do śmierci i które angażują się, propagują nasz zawód i pokazują, że jesteśmy potrzebni – dodała E. Bogdańska-Bóll

Ciężka praca – zasłużone laury

Samorząd pielęgniarski nadaje dwa rodzaje odznaczeń. Pierwsze to „złoty czepek” przyznawany przez komisję przy Okręgowej Radzie Pielęgniarek i Położnych. Drugie to dyplom za długoletnią i wzorową pracę, przyznawany przez inną komisję Rady. „Złoty czepek” oznacza, że wyróżniona pielęgniarka działa na niwie społecznej w różnych stowarzyszeniach, niekoniecznie medycznych, propaguje, spotyka się z różnymi gremiami, w czasie których podnosi problemy środowiska pielęgniarskiego, za które jest doceniana przez przełożonych, pacjentów i środowisko pielęgniarskie. Spotkanie w Kartuzach było okazją do wręczenia „Złotych czepków” dla pielęgniarek i położnych z powiatu kartuskiego. Otrzymały je: Anita Trapkowska, Dorota Sela i Genowefa Gruchała.

Starostwo kartuskie przyjacielem pielęgniarek

Jak podkreśliła E. Bogdańska-Bóll, starostwo kartuskie jest jednym z nielicznych starostw, które zawsze aktywnie wspierało samorząd pielęgniarski, dlatego Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku, postanowiła przyznać staroście kartuskiej Janinie Kwiecień, honorowy „Złoty czepek” w uznaniu zasług dla rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa.

– Dzisiejsze nasze spotkanie miało na celu podziękowanie pielęgniarkom, nie tylko tym ze szpitala, ale i przychodni i innych ośrodków. Pokazujemy też społeczeństwu, że jesteśmy obecne w społeczeństwie i otwarte na niesienie pomocy w każdej sytuacji – zakończyła E. Bogdańska Bóll

Ewa Czarnecka – przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku:

Cieszę się bardzo, że pani E. Bogdańska-Bóll zorganizowała tak piękną uroczystość,  w której pokazała zespół, nie tylko pielęgniarki ze szpitali, ale również z innych ośrodków, z tzw. opieki otwartej. Pani Ewa jest osobą, która w samorządzie zawodowym działa od samego początku i jest dla nas osobą niezastąpioną i wybitną. Cieszę się, że mogę tu być dzisiaj i wspólnie przezywać te miłe chwile.

BM

Komentarze