Gmina Kartuzy Gmina Przodkowo Gmina Sierakowice Gmina Żukowo OSP Powiat kartuski Samorząd

KARTUZY. CZTERY NOWE POJAZDY DLA DRUHÓW Z OSP

W dniu 22 stycznia w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach, odbyło się uroczyste przekazanie samochodów bojowych jednostkom OSP w Brodnicy Górnej, Leźnie, Pomieczynie i Mojuszu.

W uroczystości udział wzięła poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Obecna była starosta kartuski – Janina Kwiecień i przewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego Mieczysław Woźniak. Nie zabrakło także burmistrzów i wójtów gmin: Kartuzy, Żukowo, Przodkowo i Sierakowic. Służby mundurowe reprezentowane były przez z-cę pomorskiego komendanta PSP, komendanta powiatowego PSP w Kartuzach oraz prezesów OSP w całego powiatu. Samochody które trafiły do jednostek OSP z powiatu kartuskiego zastąpią stare wysłużone pojazdy, których funkcjonalność była już mocno ograniczona. Nowoczesne pojazdy w znaczący sposób podniosą bezpieczeństwo i pozwolą strażakom działać z użyciem profesjonalnego sprzętu

Cztery pojazdy – cztery gminy

.Na wyposażenie jednostek OSP w Brodnicy Górnej, Leźnie oraz Pomieczynie trafiły samochody średnie marki „Volvo” z napędem na dwie osie, zbiornikiem o pojemności 3 tys. litrów oraz zbiornikiem na pianę o pojemności 300 litrów. Natomiast do OSP w Mojuszu trafił pojazd lekki marki „Mitsubishi” także z napędem na dwie osie, ze zbiornikiem na wodę o pojemności 1 tys. litrów i zbiornikiem na środek pianotwórczy o pojemności 100 litrów.

– Nasz dotychczasowy samochód liczy sobie 35 lat. Pojazd który otrzymaliśmy nie tylko poprawi nasz wizerunek, ale przede wszystkim podniesie mobilność i gotowość bojową – powiedział Jan Stachnik – prezes OSP w Mojuszu.

– Ten nowy samochód podnosi morale naszych druhów. Ci chłopcy widzą, że władza nie tylko szczebla powiatowego ale i wojewódzkiego oraz centralnego dostrzega ten trud i poświęcenie jakie na co dzień ponoszą. Jesteśmy dumni z faktu, że jesteśmy strażakami, że jesteśmy przez władze i społeczeństwo dostrzegani i nagradzani tak jak właśnie dzisiaj, tym nowym samochodem – nie krył wzruszenia Ireneusz Drążkowski – prezes OSP Pomieczyno.

Łączny koszt czterech pojazdów to ponad 2,83 mln zł. 1,936 mln pochodzi ze środków własnych gmin: Kartuzy, Żukowo, Przodkowo i Sierakowice. 370 tys. zł pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, 187,5 tys. – to środki z Urzędu Marszałkowskiego, 150 tys. pochodzi z MSWiA, 100 tys. zł od Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej i 90 tys. zł ze starostwa powiatowego w Kartuzach.

Cały artykuł dostępny w naszym wydaniu papierowym z dnia 23.01.2018r.

BM

Więcej zdjęć na naszym fanpage na Facebooku – kliknij tutaj.

 

Dariusz Drelich – wojewoda pomorski:

– Dziękuje bardzo za zaproszenie. Ostatni czas jest dobry dla jednostek OSP. W ciągu ostatnich kilku tygodni byłem na takich uroczystościach w wielu miejscach naszego województwa, a kolejne mam zaplanowane na następne dni, licząc już od jutra. Przekazywanie tych samochodów jest efektem wspólnej polityki działania w kierunku dobra wspólnego i świetnym przykładem współpracy wynikającej z konieczności montażu finansowego. Zarówno polityka rządu, czyli MSWiA jak i działania straży pożarnych, narodowego i wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska, powiatów, gmin, oznacza, że wszyscy składamy się na to by wyposażać OSP. Chciałbym zapewnić, że tych środków jest coraz więcej ale będzie jeszcze więcej. Myślę, że ten rok będzie przełomowym dla wielu jednostek OSP, które po wielu latach wymieniają sprzęt wysłużony, nawet kilkudziesięcioletni na nowy. A naszym celem jest to, żeby jednostki OSP były wyposażone co najmniej tak jak państwowe straże pożarne. O ile o strażakach zawodowych można powiedzieć, że nie jest to zawód tylko służba, to o ochotnikach z OSP można powiedzieć więcej, że jest to służba z potrzeby serca, często służba przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wiem, że straż pożarna jest tak sformowana, że w każdej chwili może wyjechać w każde miejsce w Polsce i nieść pomoc, tam gdzie jest to konieczne. Jesteście największą formacją, najsilniejszą, najlepiej zorganizowaną jeżeli chodzi o pomoc ludziom w potrzebie. Za to wszystko co robicie bardzo serdecznie wam dziękuję.

Janina Kwiecień – starosta kartuski:

– Pragnę wyrazić swoją radość w imieniu samorządowców naszego powiatu, w imieniu zarządu powiatu, w imieniu rady powiatu, że mamy kolejne samochody na wyposażeniu naszych jednostek OSP. Chcę powiedzieć, że my chyba przodujemy jeśli chodzi o ilość samochodów nowych. Współpraca między samorządami a strażami jest wzorcowa. Każdego roku zarówno powiat jak i poszczególne gminy partycypują w kosztach dofinansowania do nowych samochodów na wysokim poziomie. Bez tego nie byłoby takiego wyposażenia jakie teraz mamy w powiecie. Ubiegły rok pokazał, że bez strażaków nie dalibyśmy rady tak szybko poradzić sobie ze skutkami kataklizmu. My wiemy, że to wyposażenie jest potrzebne, dlatego dbamy o naszych mieszkańców i ich bezpieczeństwo. Bierzemy udział w wyposażaniu straży pożarnych, dokładając się nie tylko do zakupu samochodów ale i budowy strażnic oraz zakupie innego, niezbędnego wyposażenia. A strażacy odwdzięczają się nam bardzo dobrym wykonywaniem zadań, co w przypadku druhów z OSP, którzy służą społeczeństwu także z potrzeby serca, zasługuje na szczególne podziękowania `

Komentarze