Na sygnale

KARTUZY. POLICJA TROPI FAŁSZYWYCH ZNAJOMYCH

Od ubiegłego tygodnia kartuska policja prowadzi trzy postępowania, w których sprawca włamując się na konta różnych osób na portalach społecznościowych, podszywał się pod właściciela profilu i wysyłał wiadomości do nie przeczuwających złych zamiarów znajomych, z prośbą o pieniądze.

W wiadomościach tych prosił aby pożyczyli mu pieniądze i wykonywali przelewy za jego zakupy w sklepie internetowym, proponując rozliczenie w późniejszym czasie. Oszustowi udało się zmanipulować w ten sposób trzy osoby, które wykonały takie przelewy i zorientowały się później, że padły ofiarą przestępcy. Policjanci apelują, że jeśli ktoś ze znajomych wysyła  wiadomości oraz  prosi o pożyczenie pieniędzy i  przelanie ich na wskazane konto, to kategorycznie należy się z nim skontaktować w inny sposób i osobiście potwierdzić taką prośbę. W przeciwnym przypadku można paść ofiarą oszusta, który nie ma nic wspólnego ze znajomym nam właścicielem konta na portalu społecznościowym.

Zbliżają się święta

Wielokrotnie przestrzegaliśmy też przed nierozważnym dokonywaniem zakupów z wykorzystaniem sieci internetowej. Oszuści w internecie wykorzystują najczęściej nieuwagę, pośpiech i chęć posiadania zamówionej rzeczy jak najszybciej i jak najtaniej. Warto zabezpieczyć się przed przestępstwami w sieci i najlepiej płacić za zamówiony towar przy odbiorze. Kupując poprzez sieć internetową należy zachować ostrożność gdy zobaczymy tzw. super okazję . Warto sprawdzić wiarygodność sprzedającego, przeczytać opinie i oceny dotyczące jego poprzedniej aktywności. Jeśli licytujemy w aukcji internetowej należy poczekać do jej zakończenia, nim przelejemy pieniądze na konto sprzedawcy. Należy sprawdzić czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze, to również wskazuje na jego wiarygodność. W razie wątpliwości należy zatelefonować na podany w ogłoszeniu numer telefonu, aby upewnić się co do tożsamości sprzedawcy. Pamiętajmy, że oszuści działają w różny sposób i mają tylko jeden cel – uzyskać od swojej ofiary jak najwięcej pieniędzy.

Szczerość uczuć może być perfidną grą

Popularne wśród wszelkiej maści oszustów są też przypadki zawierania znajomości przez internet, w efekcie czego następuje zbyt łatwowierne traktowanie nowo poznanej osoby. Często są to oszuści, którzy cynicznie i bezwzględnie  wykorzystają każdy rodzaj zaufania, jakim zostaną obdarzeni. Oszuści potrafią tak zręcznie manipulować swoimi ofiarami, że te potrafią w poczuciu dobrodusznej empatii czy wyrazów współczucia, stracić dorobek swojego życia. Wyobraźnia i moc przekonywania oszustów jest tak ogromna, że ich ofiary, zazwyczaj pełne ufności osoby, zapożyczają się w banku czy u rodziny, aby przelać swojej miłości poznanej w internecie, pieniądze potrzebne np. na leczenie po straszliwym rzekomo wypadku, jakiego padli ofiarą. Kiedy pieniądze trafią na ich konto, profil w internecie ze wspaniałymi zdjęciami i życzliwą, pełną miłosnych obietnic korespondencją znika, a wszelki ślad po nowym partnerze życia urywa się bezpowrotnie. Mimo, że o podobnych przypadkach słyszymy dosyć często, to ciągle znajdują się osoby, które tracą w ten sposób swój majątek.

BM

Komentarze