Wokół nas

Kartuzy. Rewitalizacja Rynku i deptaka

Inwestycja akceptowana, tylko szkoda, że trwa tak długo

 

Prace brukarskie wokół głównej płyty rynku weszły w ostatnią fazę. Już dziś widać Rynek i jego otoczenie w pełnej krasie. Niestety nie da się tego powiedzieć o deptaku.

 

Z początkiem lipca bruk na otaczających Rynek ulicach jest widoczny w całej okazałości. Ułożono też większość płyt na chodnikach przylegających do deptaka. Jest już widoczny zarys nowego ciągu pieszego wiodącego od deptaka obok Banku PKO na ul. Długą i Kościuszki. Można zatem powiedzieć, że zasadniczy trzon prac już się tu zakończył. Pozostały jedynie drobne roboty wykończeniowe.

Generalnie mieszkańcy są zadowoleni z przebiegu prac

– Wygląda to coraz lepiej. Wiadomo, że całość będziemy mogli ocenić dopiero po zakończeniu prac, jednak już jest dużo ładniej, niż było do tej pory – uważa pani Irena, mieszkanka Kartuz.

– Po naszym burmistrzu zostanie bardzo dużo. Niezależnie od tego, czy go znów wybiorą to możemy mówić, że pięknie nam Kartuzy wyremontował – dodaje pan Paweł mieszkający przy deptaku.

 

Pozostał jeszcze deptak

 

Prace na deptaku już nie są tak zaawansowane. A szkoda, bo sezon turystyczny już się rozpoczął, a jest to utrudnienie komunikacyjne.

– Są utrudnienia, nie ukrywam, ale gdy prace się skończą, to deptak będzie piękny i wierzę, że będzie ozdobą Kartuz przez wiele lat – mówi pan Paweł.

Nie wszyscy jednak są aż tak wyrozumiali.

– Fajny jest ten remont, ale trwa już zdecydowanie za długo – uważa pani Julia – Nie wiem, czy to wina urzędników, czy ktoś inny się ociąga, ale deptak powinien już być dawno gotowy.

 

Skąd to opóźnienie?

 

Pośpiech jest wrogiem jakości. W wypadku deptaka wykonawca, który na wykonywane przez siebie prace daje 7-letnią gwarancję poprosił o precyzyjną dokumentację. Żeby ją wykonać, trzeba było nieco skorygować plan. Czas opracowywania tej dokumentacji był dla robót na deptaku martwy. Dziś prace postępują zgodnie z nowym harmonogramem i trudno je przyspieszyć, bo czas wiązania używanego na deptaku betonu wynosi 28 dni. W przyszłym tygodniu powinno się rozpocząć układanie nawierzchni.

Opr. MW

Komentarze