Gmina Kartuzy Powiat kartuski

KARTUZY. ROZBUDOWA INFRASTRUKTURY TURYSTYCZNEJ I DROGOWEJ

Miasto i gmina Kartuzy pozytywnie zmienia swój wizerunek w miesiąca na miesiąc. Obecnie trwają prace budowlane na wielu odcinkach. Budują się nowe ścieżki rowerowe, powstają place zabaw, swój wygląd zmienia rynek w centrum miasta.

 Budowa ścieżek rowerowych w ramach powstającego węzła integracyjnego realizowana jest właściwie na wszystkich planowanych odcinkach. Nie wszędzie jednak postęp prac toczy się na podobnym poziomie.

– Budowa ścieżek rowerowych postępuje zgodnie z harmonogramem. W jednym miejscu trwają prace nawierzchniowe, tak  jak na ul. Sambora, 3 Maja czy Sędzickiego. Jednak w innych miejscach, tak jak na ul. Słonecznej, prace dopiero się rozpoczynają – powiedział nam zastępca burmistrza Kartuz Wojciech Jaworowski. Generalne zaawansowanie prac oceniam na poziomie bliskim 50 proc. – dodał zastępca burmistrza.

Małe przeszkody nie stanowią problemu

Na ul. Wzgórze Wolności niektóre odcinki ścieżek rowerowych są już oddane. Nie ma jeszcze połączenia między ul. Mickiewicza a Zespołem Szkół. Niewielkie problemy, nie stanowiące jednak istotnego zagrożenia co do realizacji prac, wystąpiły na ul. Lipowej i Chmieleńskiej. Otóż wystąpiła tam kolizja słupów energetycznych z nitką planowanej ścieżki. Słupy zostaną niebawem przestawione i już w czerwcu po ścieżkach tych będą mknąć rowerzyści i rolkarze. Już od początku kwietnia natomiast z uroków nowo oddanego placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 2, cieszyć się mogą najmłodsi mieszkańcy miasta i gminy. Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia ubiegłego roku rozstrzygnięto przetarg na budowę trzech placów zabaw w Kartuzach. Ten przy SP nr 2 jest największy i najnowocześniejszy w całym powiecie kartuskim. Oprócz miasteczka ruchu drogowego i tzw. aktywnego domku znajduje się tam nowoczesne wyposażenie sprawiające, że żadne dziecko nie będzie się tam nudzić.

Rewitalizacja rynku także z małymi problemami

Nieznaczne problemy wystąpiły także podczas kolejnego, obecnie realizowanego etapu rewitalizacji rynku.

– Po zdjęciu nawierzchni na deptaku okazało się, że grunt pod nim, jest na tyle niestabilny i „płynny”, że albo konieczne będzie jego wzmocnienie i ustabilizowanie, albo wymiana. Już w tym tygodniu sprawa zostanie rozstrzygnięta – poinformował zastępca burmistrza Kartuz Wojciech Jaworowski. Nie ma czasu ani potrzeby na jakieś dłuższe ekspertyzy związane z tą niespodziewaną niedogodnością – zakończył zastępca burmistrza.

Być może będzie potrzeba wykonania dodatkowych prac, co może wiązać się z nieprzewidzianymi kosztami. Jednak władze gminy robią wszystko, aby wobec zbliżającego się sezonu letniego, miasto było w pełni dostępne dla mieszkańców i turystów.

BM

Komentarze