Gmina Kartuzy Kultura Wokół nas

KARTUZY. UCZCZONO PAMIĘĆ GEN. J. HALLERA I DR A. MAJKOWSKIEGO

Tegoroczne uroczystości powrotu Kartuz do macierzy miały wyjątkowy – kaszubski akcent. Zdominowała je 88 rocznica śmierci dr A. Majkowskiego – autora największego kaszubskiego dzieła „Życie i przygody Remusa”.

Uroczystości rozpoczęto mszą w Kolegiacie kartuskiej. Jej środek zajęły poczty sztandarowe szkół, oddziałów ZKP i organizacji. Wśród wiernych vip-y: posłowie Dorota Arciszewska Mielewczyk i Stanisław Lamczyk, samorządowcy ze starostą Janiną Kwiecień i burmistrzem M. G. Gołuńskim. Licznie obecni byli radni powiatowi, gminni, przedstawiciele służb i formacji niepodległościowych np. „Piłsudczyków”. Reprezentowany był zarząd główny ZKP i znani regionaliści. Msza sprawowana była w 80-rocznicę śmierci dr A. Majkowskiego i 98-rocznicę powrotu Kaszub do macierzy. Głównym celebransem był kanclerz ks. Adam Kałduński. Nawiązując do drugiego wydarzenia przypomniał on obecnym, że to tu w kolegiacie generał Haller po wkroczeniu do Kartuz spędził całą noc na modlitwie. I tak jak jego żołnierze bronią wywalczyli wolną Polskę, tak piórem robił to dr A. Majkowski. Stąd też jak to ujął ksiądz Adam, zasadne jest dziś być tutaj.
W swojej homilii nawiązał do „Życia i przygód Remusa” i wyszedł z nich mówiąc o małej ojczyźnie-Kaszubach i tej dużej – Polsce. Przypomniał to, co cechuje Kaszubów – „cierpliwość, nieustępliwość, wiara i poszanowanie pracy”. Kazał sobie zadać pytanie – „Jakim Kaszubą dzisiaj jestem ja?”

Przy grobie Aleksandra Majkowskiego

Po mszy zgromadzeni przeszli na cmentarz, pod grób Aleksandra Majkowskiego, gdzie Brunon Cirocki odczytał fragment jego książki „Życie i przygody Remusa”. Następnie na grobie wybitnego regionalisty i autora herbu Kartuz złożono kwiaty.

W KCK

Uroczystości zakończyły się w Kartuskim Centrum Kultury. Prowadził je burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński. Przybliżono na nich postaci obu bohaterów dnia. O generale Józefie Hallerze, który po I wojnie światowej objął w imieniu Polski Pomorze opowiadał prezes gdańskiego partu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki. Po nim wystąpił prof. Józef Borzyszkowski, przybliżył zebranym życie i działalność Aleksandra Majkowskiego. Kaszubski charakter spotkania podkreślał regionalny poczęstunek. Na uczestników spotkania czekały m.in. wreczi i pulki ze sledziem.

D. Tryzna

Komentarze