Kultura Wokół nas

KASZËBI Z KARTËSCZÉGÒ NÔLEPSZI NA DIKTANDZE W BÒJANIE!

Konfrontacje z kaszubską ortografią przyciągnęły do Bojana rekordową liczbę uczestników. W pierwszym etapie zmierzyły się aż 243 osoby. Tegoroczny konkurs był wyjątkowy, bo raz trzeci podczas niego walczono o tytuł Arcymistrza Kaszubskiej Ortografii, który zdobyła Elżbieta Bugajna z Remlej w gminie Somonino. Dodatkowo, po raz pierwszy podczas Dyktanda wręczono nagrody dla najlepszych maturzystów kaszubskich.

Drãdżé tekstë, ale wôrt!

Konkurs organizowany jest na wzór polskiego dyktanda i sprawdza znajomość ortografii oraz interpunkcji. 16 lat temu wymyśliła go nauczycielka ze Stężycy Wanda Lew-Kiedrowska, która do dzisiaj jest koordynatorką Dyktanda. – Coraz większa liczba uczestników pokazuje, że konkurs spełnia swoje cele. Zachęca do poznawania pisowni kaszubskiej – podkreślała z radością Wanda Lew-Kiedrowska. W tym roku uczestnicy zmierzyli się z trudnymi tekstami Józefa Chełmowskiego, artysty i filozofa, który jest patronem tego roku w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim. – Nie było łatwo. Mi np. problem sprawił wyraz „sómizna”, takich niespodzianek i haczyków było więcej – oceniał Piotr Kowalewski z Somonina, która wystartował w kategorii dla dorosłych. Uczestnicy podkreślali nie tylko chęć rywalizacji, ale również sprawdzenia swoich umiejętności i spotkania się z innymi piszącymi po kaszubsku.

Òsoblëwô òrganizacjô!

Choć konkurs odbywa się od szesnastu lat, to po raz pierwszy był zorganizowany z tak dużym rozmachem. Gmina Szemud zadbała o cały szereg atrakcji kulturalno-teatralno-muzyczno-kulinarnych dla uczestników i tych, którzy przyszli oglądać ich zmagania. – Już od 4 lat przygotowywaliśmy się do tego Dyktanda i chciałem, żeby to było wydarzenie dla wszystkich – tłumaczył Ryszard Kalkowski, wójt gminy Szemud. W czasie kiedy jurorzy sprawdzali prace uczestników, można było skorzystać z warsztatów plastycznych i tanecznych, wziąć udział w przedstawieniach teatralnych lub obejrzeć występy zespołów kaszubskich. – Organizacja jest niesamowita, to jest nie tylko święto ortografii, ale prawdziwe święto kultury kaszubskiej – podkreślali członkowie jury.

Pierszé placë i nôdgrodë!

Najwięcej emocji przyniosło jak co roku ogłoszenie wyników, które potwierdziło prym powiatu kartuskiego w kaszubskiej edukacji. Na podium w ośmiu kategoriach stanęło aż 11 osób pochodzących z tego powiatu: po dwoje z Sierakowic i Miszewa oraz po jednym z Mojusza, Żukowa, Przodkowa, Gowidlina i Pomieczyna. Ukoronowaniem zwycięstwa było również pierwsze miejsce w kategorii profesjonalistów, które zdobyła Paulina Węsierska z Sierakowic, absolwentka etnofilologii kaszubskiej, a obecnie studentka Akademii Pomorskiej w Słupsku. – Ja się uczę od dawna tego języka, dużo czytam po kaszubsku, mówię w tym języku, to pomaga w Dyktandzie – mówiła pani Paulina. Największym jednak zwycięzcą tegorocznego dyktanda okazała się Elżbieta Bugajna z Ramlej, która zwyciężyła w najbardziej prestiżowej, organizowanej co 5 lat, kategorii o tytuł Arcymistrza Kaszubskiej Ortografii. – To kategoria dla Mistrzów, którzy co 5 lat mogą się ze sobą zmierzyć i sprawdzić swoje umiejętności – mówi zadowolona pani Elżbieta. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody finansowe oraz rzeczowe, w tym laptopy, a nawet telewizor. Organizację konkursu dofinansowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Kaszëbsczi maturańt

Podczas dyktanda po raz pierwszy wręczono nagrody dla najlepszych maturzystów kaszubskich. Otrzymali je Malwina Laska i Ewelina Stefańska, absolwentki I LO w Kościerzynie oraz Gracjan Fopke, absolwent technikum w Przodkowie. Nagroda jest kontynuacją przyznawanego od 2005 roku stypendium w kwocie 5 tysięcy złotych, które fundowali Ewa i Grzegorz Szalewscy z Rumi. Pieniądze miały motywować uczniów do poznawania języka kaszubskiego i zachęcać do zdawania kaszubskiej matury. Po dwóch latach przerwy w przyznawaniu nagrody, do pomysłu wróciło Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego „Remusowi Drëszë”, które zorganizowało zbiórkę środków na ten cel. – Chcieliśmy, aby ci maturzyści nadal otrzymywali nagrodę za swoją wielką pracę. Udało nam się zebrać 6 tysięcy złotych i każdemu dać po 2 tysiące – mówi inicjatorka Wanda Lew-Kiedrowska. Pieniądze mają motywować uczniów do poznawania języka kaszubskiego i zachęcać do zdawania kaszubskiej matury.

ad

Zwycięzcy w kat. kl. I-III szkół podstawowych:

 1. Karol Merchel z Pomieczyna

 2. Joanna Majkowska z Wejherowa

 3. Zofia Jelińska z Miszewa

Wyr. Michalina Owśnicka z Brzeźna Szlacheckiego, Olga Tomaczkowska ze Skorzewa

Zwycięzcy w kat. kl. Kl. VI-VII szkół podstawowych:

 1. Karolina Miotk z Mojusza

 2. Jakub Czoska z Miszewa

 3. Amelia Choszcz z Gowidlina

Wyr. Patrycja Penk z Sierakowic, Dominika Bojanowska z Puzdrowa

Zwycięzcy w kat. gimnazjum:

 1. Marcel Dawidowski z Przodkowa

 2. Aleksandra Sikora z Sierakowic

 3. Karolina Szulist z Sierakowic

Wyr. Beata Ptach z Żukowa, Michalina Pindera z Kościerzyny

Zwycięzcy w kat. szkoły ponadgimnazjalne:

 1. Natalia Czucha z Kościerzyny

 2. Paulina Fopke z Wejherowa

 3. Magdalena Kalkowska z Żukowa

Wyr. Julia Formela z Kartuz, Edyta Wenta z Kartuz

Zwycięzcy w kat. profesjonaliści, nauczyciele j. kaszubskiego:

 1. Paulina Węsierska ze Słupska (Sierakowice)

 2. Magdalena Bobkowska z Łubiany

 3. Aleksandra Dzięcielska-Jasnoch z Czerska

Wyr. Karolina Serkowska z Puzdrowa, Justyna Kunikowska z Cząstkowa

Malwina Laska – Kaszëbsczi Maturańt 2015

W czasie nauki w I Liceum Ogólnokształcącym w Kościerzynie angażowała się w artystyczne projekty związane z kaszubszczyzną. W rodzinnej miejscowości w  Dziemianach przygotowywała oprawę muzyczną podczas mszy kaszubskich. Zajęła II miejsce w konkursie Kaszubski Idol 2014, I miejsce w Kaszubskim Festiwalu Polskich i Światowych Przebojów i I miejsce w konkursie „Rodnó Mòwa” na szczeblu rejonowym, w którym to konkursie brała udział już od I klasy podstawówki.

Od 3 lat jest studentką w Akademii Teatralnej w Warszawie.


Ewelina Stefańska – Kaszëbsczi Maturańt 2016

Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Kościerzynie, była bardzo aktywna w sprawach kaszubskich. Jej przygoda zaczęła się od warsztatów dla piszących po kaszubsku organizowanych przez miesięcznik „Pomerania”. Kolejnymi akcjami były m.in.: uczestnictwo w  warsztatach regionalnych „Remùsowô Kara” i udział  w 29. edycji Konkursu Wiedzy o Pomorzu.

Obecnie jest studentką II roku zarządzania instytucjami artystycznymi na Uniwersytecie Gdańskim. Jest członkinią Klubu Studenckiego „Pomorania”. Poza tym czyta na antenie Twojej Telewizji Morskiej oraz Radia Norda „Pana Tadeusza” po kaszubsku w ramach cyklu „Kaszëbskô knéga” oraz publikuje artykuły po kaszubsku w miesięczniku „Pomerania”.


Gracjan Fopke – Kaszëbsczi Maturańt 2017

Absolwent Technikum w Przodkowie. Jako uczeń trzech pierwszych klas technikum, nie wykazywał większego zainteresowania kaszubszczyzną. Dopiero w ostatniej klasie z zapałem przystąpił do studiowania literatury. Poznawał też historię Kaszub i pogłębiał wiadomości o kulturze Kaszubów.Brał udział w Dyktandzie Kaszubskim. Teraz współpracuje z p. Eugeniuszem Pryczkowskim przy filmie „Kamerdyner” i programach „Gôdómë pò kaszëbskù”. Jest studentem I roku etnofilologii kaszubskiej UG.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Komentarze