Gmina Dziemiany Gmina Stężyca Konkursy Kultura OSP Powiat kartuski Powiat kościerski Wokół nas

KASZUBIANKI Z NAGRODĄ OBYWATELSKĄ, OSP DZIEMIANY – ZE SPECJALNĄ

W piątek 1 grudnia najlepszym organizacjom pozarządowym na Pomorzu wręczono Bursztynowe Mieczyki. Na uroczystej gali w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku uhonorowano dwie organizacje z Kaszub.

Stowarzyszenie Kaszubianki z Kamienicy Szlacheckiej zdobyło nagrodę obywatelską – nie przyznawaną przez jurorów, ale przez mieszkańców Pomorza w bezpośrednim głosowaniu. Poza tym postanowiono przyznać pozaregulaminową. Trafiła ona do jednostki OSP w Dziemianach za jej działania po sierpniowych nawałnicach.

Nagroda

Nagroda Bursztynowego Mieczyka przyznawana jest od 1994 roku. Inicjatorem nagrody był wojewoda gdański Maciej Płażyński. Początkowo było to wyróżnienie przyznawane przez Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych dla organizacji zajmującej się pomocą społeczną. Z czasem do nagrody przyłączyły się urzędy marszałkowski i wojewódzki. Do inicjatywy dołączali też sponsorzy fundując własne nagrody, tak że z roku na rok powiększała się liczba kategorii. Dziś są to 3 nagrody finansowe: dwie za pomoc społeczną i nagroda za edukację ekologiczną i ochronę środowiska ufundowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W tym roku przyznano jeszcze pozaregulaminową nagrodę specjalną. Poza nagrodami finansowymi przyznawane są honorowe nagrody dodatkowe w kategoriach: kultura, społeczeństwo obywatelskie, współpraca międzynarodowa i debiut roku. W roku 2015 do tych nagród dołączyła nagroda obywatelska. O jej przyznaniu decydują mieszkańcy województwa głosując na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego.

Tegoroczni laureaci

Bursztynowy Mieczyk w kategorii pomoc społeczna przyznano Teen Challenge Chrześcijańskiej Misji Społecznej, Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA oraz Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, w kategorii edukacja ekologiczna i ochrona środowiska trafił do Stowarzyszenia Grupy Badawczej Ptaków Wodnych „Kuling”, w kategorii debiut roku do Fundacji Aktywnie do Przodu!, a w kategorii obywatelskiej nagroda trafiła do Stowarzyszenia Kaszubianki. Nagrodę specjalną przyznano OSP Dziemiany.

Poza Bursztynowymi Mieczykami przyznano: Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Fundacji Skansenu Pszczelarskiego. Nagrodę Marszałka Senatu RP – Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Autystycznym; Nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich – Helskiej Fundacji Sapere Aude, a Nagrodę Stowarzyszenia Pomorskie w UE – Fundacji Społecznie Bezpieczni. Nagrodę Bursztynowego Katamaranu dla samorządu terytorialnego najlepiej współpracującego z NGO dostała gmina Szemud.

MW

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Komentarze