Gmina Kościerzyna Kultura Powiat kościerski

KASZUBSKI RAJ DLA DZIECI

W skansenie we Wdzydzach koło Kościerzyny otwarto jedno z niewielu w Polsce „Muzeum do zabawy”. Dzieci mogą tam dotknąć eksponaty i zamienić się w małych etnografów. Wystawę wspólnie z dziećmi ze szkoły w Wąglikowicach otworzył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Interaktywną wystawę urządzono w zabytkowej chałupie z Osieka. W sześciu salach urządzono ekspozycje prezentujące dawne życie na Kaszubach, a także historię i geografię Kaszub. Muzeum do zabawy we Wdzydzach przygotowano dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Dotknąć, sprawdzić

Wrażenia z odwiedzenia wystawa przez uczniów z Wąglikowic były niezwykłe. – Do tej pory nic nie można było dotykać, a teraz dzieci szaleją po łóżkach i wszędzie mogą wejść – chwaliła wystawę Dorota Kuttela-Burcon, nauczycielka z Wąglikowic. W sześciu izbach chałupy z Osieka zaprezentowano zabytkowe wyposażenie dawnego domu kaszubskiego, a także miniaturowe budynki skansenu, w których dzieci mogą poznać pracę etnografa, wrócić do historii założycieli muzeum, a także zainteresować się pasją kolekcjonerską. – Można zbierać Barbie, znaczki albo muszelki. Jeśli dzieciom już się one znudzą, zachęcamy je, żeby przynieśli je do nas – podkreślała Iwona Klinger z wdzydzkiego muzeum. – Tym samym będziemy zbierali przedmioty, które za 100 lat znów będą zabytkowymi – dodawała dyrektor Katarzyna Kulikowska. Z wdzydzkiego muzeum do zabawy można korzystać codziennie w godzinach pracy skansenu.

ad

 

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego

To jest ważne, żeby dzieci wiedziały jak kiedyś żyli nasi rodzice czy dziadkowie. Wystawy w muzeach muszą więc być dostosowane do percepcji dzieci. Tu mogą wszystkiego dotknąć, obejrzeć dokładnie. Ja na pewno przywiozę tutaj moje wnuki. Cieszę się, że tradycja kaszubska może być tak nowoczesna. Dziękuję dyrekcji muzeum we Wdzydzach, że wychodzi z nowymi pomysłami, mam nadzieję, że tą drogą pójdą nasze inne jednostki. To wszystko jest z myślą o dzieciach, które trzeba wychowywać do udziału w wysokiej kulturze. Od tego zaczyna się zainteresowanie tym co jest rzeczywiste.

Dr Katarzyna Kulikowska, dyrektor Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach

Mam nadzieję, że udało nam się stworzyć ekspozycję dopasowaną do dziecięcej percepcji, kontekstową, narracyjną, w nienachalny sposób interaktywną. Taką, na której dzieci będą mogły dotykać przedmiotów, samodzielnie lub pod okiem opiekuna uczyć się i po prostu bawić przy tym. Co ważne ta przestrzeń jest integralnie związana z muzeum we Wdzydzach, bo opowiada jego historię i pokazuje jego unikatowość. Wystawa dotyczy zarówno zagadnień historycznych, jak i współczesnych. Tutaj staramy się wyjaśnić czym jest muzeum na wolnym powietrzu, skąd pochodzi nazwa skansen, chcemy pokazać, że każdy przedmiot może być okazją do snucia ciekawych opowieści. Chcemy zarazić dzieci pasją kolekcjonowania, bycia po prostu antropologiem kultury.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

Komentarze