Gmina Chmielno Gmina Kościerzyna Kultura Miasto Kościerzyna Wokół nas

TRZY KASZUBSKIE FIRMY OZNACZONE „CZAPKĄ” DZIEDZICTWA KULINARNEGO

W ubiegłym tygodniu w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku odbyła się uroczystość przyjęcia dziesięciu kolejnych członków w poczet właścicieli certyfikatu Dziedzictwo Kulinarne – Pomorskie. Wśród nich znalazły się trzy firmy z Kaszub.

Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego to utworzona 10 lat temu w Szwecji organizacja, która ma ułatwić mieszkańcom dostęp do regionalnej żywności. Do sieci jednoczącej lokalnych producentów, przetwórców i restauratorów należy 45 regionów europejskich w tym 10 polskich województw, wśród nich pomorskie. O nadanie certyfikatu Dziedzictwo Kulinarne – Pomorskie mogą starać się producenci surowców w rolnictwie, ogrodnictwie i rybołówstwie, przetwórcy żywności, restauracje i inne obiekty gastronomiczne lub hotelarskie oraz hurtownicy i sprzedawcy detaliczni. Głównym kryterium członkostwa w sieci jest korzystanie z lokalnych surowców do produkcji żywności i potraw, kultywowanie tradycji kulinarnych, promocja kulinarnego dziedzictwa regionu. Właścicielem znaku Dziedzictwo Kulinarne – Pomorskie jest marszałek województwa pomorskiego i to on nadaje certyfikaty i prawo do posługiwania się nimi.

Biała czapka kucharska

Symbolem charakterystycznej białej czapki kucharskiej w województwie pomorskim może oznaczać swoje produkty już 38 obiektów i producentów żywności. – Zanim powstała organizacja, był problem z utożsamieniem produktu z konkretnym regionem. Samorząd województwa pomorskiego podjął inicjatywę, aby Pomorskie, które charakteryzuje się bogactwem dziedzictwa kulinarnego, począwszy od Kaszub poprzez Kociewie, Żuławy, po Powiśle, zaczęło promować swoje regionalne produkty – powiedział Krzysztof Pałkowski, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Turyści, którzy nas odwiedzają, widząc charakterystyczny znak dziedzictwa kulinarnego i wchodząc do takiej restauracji czy kupując oznaczony produkt, mają pewność, że jest on zrobiony z surowca z naszego regionu i przetworzony zgodnie z tradycją kulinarną — dodał K. Pałkowski.

Trzy nowe oznaczenia dla firm kaszubskich

Do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego należą m.in. wytwórcy takich produktów, jak śledzie na wiele różnych sposobów, pierogów czy tradycyjnych wypieków. Są też piwowarzy, serowarzy i właściciele gospodarstw agroturystycznych serwujących dania regionalne i ryby z własnego połowu. Podczas uroczystości w Urzędzie Marszałkowskim, która odbyła się w ubiegłym tygodniu, spośród dziesięciu nowych członków znalazły się następujące trzy firmy z naszego regionu: Gospodarstwo rolne Óma Mariusz Mierzejewski z Chmielna, Stary Browar Kościerzyna sp. z o.o. z Kościerzyny oraz Zajazd Borowa Ciotka Kaszubska Bajka Maciej Gostomski ze Skoczkowa w gminie Lipusz.

BM

Sławomir Miotk – szef kuchni Stary Browar Kościerzyna

To bardzo ważna wiadomość dla nas, bo mało jest takich firm, które poszczycić się mogą nadaniem certyfikatu Dziedzictwa Kulinarnego. Wstąpiliśmy do tego zaszczytnego grona, m.in. przez promocję naszej kuchni kaszubskiej. Ciągle jesteśmy aktywni na tym polu. W ubiegłym roku uczestniczyliśmy w konkursie, który organizowany był w Gdańsku-Oliwie, pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego. Tam dostaliśmy takie zadanie, w ramach którego musieliśmy pokazać swoje umiejętności. Zrobiliśmy danie pn. dorsz w maśle śliwkowo-rozmarynowym, z ziemniakami i sosem z kiszonych ogórków. To danie dostało nominację do nagrody w ramach konkursu kulinarnego „Perła”. W ubiegłym roku w październiku otrzymaliśmy tę nagrodę i ona stała się przyczynkiem i bramą do przystąpienia do tego dziedzictwa kulinarnego. Ale głównym powodem jest to, że korzystaliśmy i korzystamy z produktów regionalnych. A wracając do naszej restauracji, to bardzo dbam o to, żeby to nasze lokalne dziedzictwo kulinarne stosowane było we wszystkich daniach, jakie przyrządzamy. I to jest główny cel przyświecający nam w codziennej pracy.

Komentarze