Wokół nas

KAŻDY MOŻE POMÓC

Minął już ponad tydzień od ataku żywiołów na Kaszuby. W powiecie kartuskim najpoważniejsze zniszczenia odnotowano w gminach Sulęczyno i Sierakowice. W powiecie kościerskim – Lipusz, Dziemiany i gmina wiejska Kościerzyna.

Od soboty ruszyła akcja pomocy dla poszkodowanych. Początkowo najważniejsza była praca ludzka i pomoc w sprzęcie ratowniczym, żywności wodzie i paliwie. Im więcej czasu upływa, tym bardziej zyskuje na ważności pomoc finansowa – która dziś przynajmniej częściowo refunduje nieprzewidziane wydatki już poniesione przez poszkodowane gminy, a później wesprze odbudowę zniszczonych obiektów.

Zbiórki Caritas

– Jesteśmy cały czas wstrząśnięci skutkami burz, które z piątku na sobotę przeszły przez terytorium naszej diecezji. Wielu ludzi straciło dorobek całego życia, wielu w okamgnieniu zostało pozbawionych dachu nad głową… W związku z tym zwracam się do Was z prośbą o pieniężne wsparcie poszkodowanych poprzez zbiórkę do puszek, która zostanie przeprowadzona we wszystkich kościołach diecezji pelplińskiej w najbliższą niedzielę, 20 sierpnia po każdej Mszy Świętej… – pisał w swoim apelu już 14 sierpnia biskup Ryszard Kasyna.

Na jego apel odpowiedzieli mieszkańcy diecezji. Ich szczodrość była widoczna podczas zbiórek na mszach i tych prowadzonych przed kościołami.

Ci, którzy nie zdążyli wykazać się ofiarnością mogą jeszcze przekazać wsparcie na konto Caritas.

Apeluje Marszałek M. Struk

Już 16 sierpnia o pomoc dla poszkodowanych samorządów na spotkaniu w Rytlu wystąpił Marszałek Pomorski Mieczysław Struk. W swoim apelu odwoływał się do samorządowej solidarności. Dla lepszej koordynacji akcją pomocową powołany został w Urzędzie Marszałkowskim specjalny zespół. Jego koordynatorem jest Michał Szczupaczyński, tel. 502 757 496. Marszałek Struk zaapelował także do firm pomorskich o pomoc dla potrzebujących. W akcję włączyło się także Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Na apel Marszałka Pomorskiego odpowiedział również Kaszubski Związek Pracodawców. Jego prezes Zbigniew Jarecki 18 sierpnia wystąpił z apelem do członków aby wsparli finansowo mieszkańców poszkodowanych gmin. Dla tych potrzeb zostało uruchomione konto.

Gminy apelują o pomoc

17 sierpnia z apelami o pomoc wystąpiły samorządy gmin Sulęczyno i Sierakowice oraz Dziemiany.
W gminie Sulęczyno walka ze skutkami żywiołu trwa już drugi tydzień i wciąż nie wiadomo kiedy się zakończy. Wielu mieszkańców gminy do dziś nie ma prądu. O pomoc finansową poprosił zarówno wójt gminy, jak i strażacy z OSP Sulęczyno.
Specjalne konto, na które firmy, instytucje i osoby prywatne mogą wpłacać swoje datki uruchomiła też gmina Sierakowice. Sierakowicki samorząd prosi o wpłaty na pomoc finansową dla poszkodowanych.

Dobry przykład dała tu znana firma budowlana BAT. Nie dosyć, że bardzo szybko zareagowała na potrzeby tych, którzy musieli naprawiać zerwane dachy, to jeszcze przeznaczyła dla poszkodowanych 100 tys. zł w postaci materiałów budowlanych.

Lipusz wybiera radio

Inną drogę wybrał wójt Lipusza Mirosław Ebertowski. W środę 16 sierpnia wystąpił w Radio Kaszebe i Radio Gdańsk z prośbą o pomoc dla mieszkańców swojej gminy. Lipusz potrzebuje tego samego co ościenne samorządy, czyli przede wszystkim tego co jest związane z zapewnieniem pracy dla strażaków i innych usuwających szkody w lasach i produktów żywnościowych o długim terminie spożycia. Potrzebna jest też pomoc finansowa.

Jego wystąpienie było skuteczne bo zaczęły się zbiórki. Najszybciej pomoc zaoferowali mieszkańcy gminy Przywidz i Władysławowo. Już w sobotę 19 sierpnia do gminy dotarły pierwsze dary.

Pomaga Gmina Żukowo

Urząd Gminy w Żukowie wraz z OSP Żukowo organizują pomoc dla Lipusza. Organizatorzy pomocy apelują o pomoc rzeczową – plandeki, pilarki, piły łańcuchowe, łańcuchy itp. Dary można przynosić do OSP. Także ważne są wpłaty. Gmina udostępniła także konto bankowe.

Niezależnie od władz gminy Ochotnicza Straż Pożarna w Sulminie i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza zorganizowały zbiórkę darów dla mieszkańców Rytla, okolic Sulęczyna oraz dla druha naczelnika z Banina, którzy po piątkowej nawałnicy ponieśli największe straty. Zebrano żywność, wodę, batony oraz napoje energetyczne, przybory szkolne ubrania dla dzieci i dorosłych, zabawki, pampersy, mleko w proszku dla niemowląt, koce, ręczniki, worki na śmieci, skarpetki i bieliznę, środki higieny, termosy, śruby, gwoździe i materiały budowlane.

Pomoc dla dzieci z terenów dotkniętych kataklizmem wypoczywających w Gdańsku organizuje też Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie.

Każdy ma szansę

To nie wszystkie organizacje wspierające poszkodowanych. Wśród nich jest też m.in. PCK. Jeśli zatem chcecie pomóc – macie naprawdę duży wybór.

Komentarze