Gmina Nowa Karczma Wokół nas

KIEROWCY WRESZCIE ODETCHNĄ Z ULGĄ

Dwudziestego października zakończył się długo oczekiwany remont drogi wojewódzkiej nr 224, na odcinku od Nowej Karczmy do skrzyżowania w Rogazach. Zniknęły ubytki nawierzchni a komfort podróżowania znacząco się podniósł.

 

Odcinek drogi wojewódzkiej nr 224 między Nową Karczmą a Liniewem od dawna wymagał remontu i przebudowy nawierzchni. Kierowcy narzekali na liczne wyrwy, ubytki i pęknięcia uniemożliwiające płynną jazdę. Po długich staraniach m.in. wójtów gmin Liniewa i Nowej Karczmy, 29 września przedsiębiorstwo drogowo-mostowe DROMOS rozpoczęło remont drogi. Zakończenie prac przewidziano na 20 października. Wykonawca wywiązał się z zadania, pomyślnie kończąc roboty w planowanym terminie, choć pozostanie jeszcze kwestia montażu słupków i malowania pasów na jezdni. Koszt inwestycji wyniósł ponad 1,3 mln złotych i sfinansowany został ze środków Urzędu Marszałkowskiego. W kosztach partycypowały tez gminy Liniewo i Nowa Karczma.

 

Inwestycja na długie lata

 

Jak poinformował nas Jerzy Wojewódka – kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Kartuzach, inwestycja została rozłożona na cztery etapy obejmujące odcinki od 0,64 do 1,93 km. Łączna długość naprawianego fragmentu drogi wyniosła 4,5 km. Remont polegał na nałożeniu warstwy wyrównawczej o grubości 2 cm oraz 4,1 tys. ton warstwy ścieralnej z betonu asfaltowego o grubości 4 cm. Pobocza utwardzono za pomocą destruktu asfaltowego czyli zmielonych fragmentów starego asfaltu zerwanego z innych remontowanych nawierzchni. W ramach dobrej współpracy z samorządem gminnym, wykonaliśmy też prace porządkowe z zakresu estetyki, które nie były ujęte w projekcie. Jeszcze w tym roku planowany jest montaż słupków hektometrowych, natomiast oznakowanie poziome powstanie w roku przyszłym – dodał J. Wojewódka. Nowa nawierzchnia ma posłużyć mieszkańcom na długie lata, jeśli będzie eksploatowana zgodnie z przeznaczeniem.

B. Mielnik

 

Komentarze