Gmina Sierakowice Powiat kartuski Szkolnictwo

KORZENIE, KTÓRE DODAJĄ SKRZYDEŁ

Powiatowa inauguracja roku szkolnego co roku odbywa się w innej szkole średniej, którą prowadzi powiat. W tym roku uroczystość zorganizowano w sierakowickim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych.

Rok zainaugurowano mszą św. w miejscowym kościele św. Marcina. Oprócz społeczności szkolnej wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych, instytucji oraz wszystkich szkół ponadgimnazjalnych powiatu. Po mszy zebrani przeszli do szkoły, gdzie na sali gimnastycznej odbyła się świecka część uroczystości. Na czele pochodu szły poczty sztandarowe 5 powiatowych szkół, za nimi honorowi goście: przedstawiciele władz powiatu ze starostą Janiną Kwiecień i dyrektor Wydziału Oświaty starostwa Jolantą Tersą, dyrektorzy szkół, leśnicy, a za nimi pozostali uczestnicy uroczystości.

Podniośle

Jak każe szkolna tradycja nowi byli oddzieleni od pełnoprawnych uczniów. Pierwszaki inaugurowały rok na płycie sali, podczas gdy ich starsi koledzy siedzieli na trybunach powyżej. Inaugurację zainaugurowała krótkim przemówieniem pani starosta. Później ślubowali uczniowie klas pierwszych, przemawiali zaproszeni goście, a ponieważ początek września to także rocznica wybuchu II wojny światowej – chwilą ciszy uczczono bohaterów i ofiary tej wojny.

I na wesoło

Po poważnym początku przygotowany przez uczniów program artystyczny nabierał coraz lżejszego charakteru, aż zakończył się żywiołowym występem folklorystycznym.

– Przygotowując część artystyczną starałam się uwypuklić te wartości, które staramy się wpajać uczniom – wyjaśniła reżyser inauguracji Ewa Szlaga-Ortman, polonistka z ZSP – Przede wszystkim szacunek dla domu i rodziny, bo od tego się wszystko zaczyna, później stopniowo poszerzając horyzonty: miłość do Kaszub, Polski i Europy. Chciałam, by świadomość własnych korzeni dodawała uczniom skrzydeł i ułatwiała realizację marzeń. I chyba się to udało.

Nie było to takie proste

Przygotowanie programu inaugurującego rok szkolny to trudne zadanie. Zwłaszcza w takiej szkole. W ZSP kształcą się technicy ekonomiści, usług gastronomicznych i agrobiznesu. Uczniowie cieszą się doskonałą marką u pracodawców i podczas wakacji większość z nich pracowała.

– Trudno było zebrać zespół wykonawców, bo ile razy dzwoniłam do jakiegoś ucznia, dowiadywałam się, że jest gdzieś poza gminą w pracy. A chciałam, by program był różnorodny, żeby zawierał i element zadumy związanej z rocznicą wojny, i wiele radości związanej z młodością. Myślę, że to przesłanie jest czytelne – powiedziała nam Ewa Szlaga-Ortman.

MW

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Komentarze