Powiat kościerski

KOŚCIERZYNA. DODATKOWE 20 TYSIĘCY ZŁOTYCH NA OBCHODY 100 ROCZNICY NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI PRZEKAZALI RADNI NA OSTATNIEJ SESJI.

Dyskusja o obchodach Niepodległej z wyborami w tle

W Kościerzynie już zaczyna się nieoficjalna kampania wyborcza. Widać to przede wszystkim na sesjach Rady Miasta, gdzie coraz częściej pojawiają się zarzuty o wykorzystywanie spraw miasta do walki politycznej. Nie uniknięto ich również przy planowaniu obchodów miejskich z okazji 100-lecia niepodległości Polski.

Na ostatniej sesji burmistrz Kościerzyny wnioskował o przekazanie dodatkowych 20 tysięcy złotych na obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Część radnych uznała, że środki te będą wykorzystane na kampanię wyborczą Michała Majewskiego.

Kto będzie startował?

Michał Majewski już kilka miesięcy temu zadeklarował swój start w kolejnych wyborach samorządowych. Pozostali kandydaci wciąż rozważają swój udział. – Jest jeszcze ponad pół roku i czas na to, aby myśleć, aby dobrze się do tego przygotować. A co będzie, to czas pokaże – tak o swojej ewentualnej kandydaturze na burmistrza miasta mówi Aleksander Mach. Obecnie jako radny miasta jest jednym z głównych oponentów urzędującego włodarza. Aleksander Mach na ostatniej sesji mocno krytykował wniosek burmistrza Majewskiego dotyczący przekazania dodatkowych 20 tysięcy złotych na rzecz obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – Trudno mi głosować na wydawanie 20 tysięcy złotych z budżetu miasta, z pieniędzy podatników, mieszkańców, na nie do końca sprecyzowane cele – mówił radny Mach, sugerując, że takie decyzje powinny być podjęte w listopadzie podczas tworzenia budżetu miasta. Michał Majewski tłumaczył jednak, że są to dodatkowe środki na projekty ogólnokrajowe bądź wojewódzkie, do których miasto chce przystąpić. – Zaproponowano nam bardzo dużo projektów, do których możemy wspólnie z rządem czy województwem przystąpić i nie mogliśmy o nich absolutnie wiedzieć przy konstruowaniu budżetu – mówił obecny burmistrz miasta.

Oficjalnie – nieoficjalnie

Podczas długiej dyskusji nie obyło się bez wzajemnych zarzutów i insynuacji dotyczących jesiennych wyborów samorządowych. – Przypominam, że mamy rok wyborczy, więc to jakoś brzydko mi pachnie. Nie chcę się niczego doszukiwać, ale dziwi mnie ta sytuacja i nie mogę się z nią zgodzić – mówił Aleksander Mach. Na tego typu zarzuty obecny burmistrz odpowiadał twierdząc, że oponenci mierzą chyba sprawę jedynie swoją miarą. – Dla mnie te wątpliwości radnych i próba przedstawienia, że będzie to wykorzystane na moją kampanię, są absurdalne. Absolutnie nie będę tego robił – odpowiadał Michał Majewski, dodając, że to dowód na to, że już zaczęła się kampania wyborcza. Pytany przez dziennikarzy Aleksander Mach potwierdził, że rozważa swój start w wyborach na burmistrza miasta. – Trwają spotkania z różnymi grupami społecznymi, przedsiębiorcami. I z pewnością cały czas ten wariant jest dyskutowany. Większość kandydatów będzie startować z kampanią we wrześniu. Więc myślę, że wtedy będzie można się spodziewać takiej ostatecznej deklaracji i odpowiedzi z mojej strony – powiedział Aleksander Mach. Do tego czasu, z pewnością będzie trwała nieoficjalna kampania wyborcza.

acd

Komentarze