Miasto Kościerzyna

KOŚCIERZYNA. DZIŚ WIĘCEJ SAMOTNYCH, NIŻ UBOGICH

W sobotę 16 grudnia w kościerskiej Szkole Podstawowej nr 6 zorganizowano wieczerzę wigilijną dla potrzebujących.

Do stołów zasiadło blisko 200 osób – z Kościerzyny i gminy: Klincza, Niedamowa, Skorzewa…. W wieczerzy wzięli udział samorządowcy z burmistrzem Michałem Majewskim i wójtem Grzegorzem Piechowskim. Byli też sponsorzy i proboszcz parafii św. Trójcy ks. Antoni Bączkowski.

Wieloletnia tradycja

Podobne spotkania odbywają się w Kościerzynie od ponad 30 lat. Dziś organizują je Stowarzyszenie Civitas Christiana oraz Zespół Caritas z parafii św. Trójcy w Kościerzynie przy wsparciu wielu sponsorów.

– To się zaczęło od „Solidarności”, ja przejęłam Wigilię w 1984 roku – mówi Gabriela Ćwikałowska z Civitas Christiana – Zaczynałam od garści cukierków, po sklepach chodziłam i prosiłam. Potem dołączył do nas pan Darek Męczykowski, a po nim następni. Teraz mamy wielu sponsorów. Wspiera nas burmistrz, pan wójt też się dokłada. Podopiecznych mamy znacznie więcej. Oprócz tych osób, które dziś tu przyszły są takie, które dojść nie mogą. Dla nich rozwozimy paczki po domach.

Jasełka i życzenia

Spotkanie rozpoczął kierujący kościerskim Civitas Christiana Mirosław Kilkowski. Przywitał gości i zapowiedział część artystyczną – uwspółcześnione jasełka w wykonaniu uczniów kościerskich szkół. Po występie młodzieży były życzenia – najpierw złożyli je obecnym burmistrz, wójt i ks. proboszcz, później wszyscy obecni dzielili się opłatkiem. Było wspólne kolędowanie, wieczerza, a po niej wizyta św. Mikołaja, który rozdawał paczki.

– Nie zawsze potrzeba nam rzeczy materialnych, czasem wystarczy uśmiech, dobre słowo i wsparcie innych. Z okazji zbliżających się świąt życzę, by nigdy nie zabrakło wam uśmiechu, osoby, która wesprze was dobrym słowem i pomocną dłonią – mówił burmistrz Michał Majewski.

– Życzę, aby te święta Bożego Narodzenia, które łączą nas przy wspólnym stole, były świętami radości, nadziei, spotkania z najbliższymi. A na nadchodzący rok życzę realizacji wszelkich planów i zamierzeń, abyście spotykali samych życzliwych ludzi, wzajemnie się wspierali i wspomagali – dodał wójt gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski.

– Życzę wam, żebyście słuchając słów Ewangelii, podzielili się tym, co jest w waszym sercu, i pochodzi od Boga jest to miłość, radość, nadzieja. Zawsze przynosi ją nowy dzień, w którym można rozpocząć coś od nowa – powiedział ks. Antoni Bączkowski.

MW

Mirosław Kilkowski Civitas Christiana

Wspieramy wigilie od wielu lat, a od paru lat jesteśmy ich organizatorem. Na pewno nie jest to jedyna wigilia w mieście, ale nasza jest największa. Opieramy się na pomocy sponsorów. Od lat wspierają nas Joanna i Dariusz Męczykowscy z Zajazdu nad Stawem. Większość dań na naszych stołach pochodzi od nich. Ale nie tylko oni. Wiele lokalnych firm nam pomaga. Od lat jest z nami firma Społem, pan prezes Sulewski. Od ponad 20 lat pan Mariusz Salwierz, firma Malwa zaopatruje nas w jajka. Dziś już są inni potrzebujący. Program 500+ poprawił status materialny rodzin wielodzietnych, więc coraz mniej mamy ubogich. Myślimy by takie wieczerze organizować dla osób samotnych.

Komentarze