Wokół nas

Kościerzyna. IX Rajd Niepodległości i questy pt. „Kościerskie ślady historii”

Aktywnie poznawali historię Kościerzyny

Pół tysiąca Kościerzaków wzięło udział w IX Rajdzie Niepodległości. Drużyny złożone z rodzin, znajomych, uczniów i harcerzy poznawały historię miasta, wykonując aż 18 zadań rozlokowanych w różnych punktach Kościerzyny. Uczestnicy po raz pierwszy mogli też zagrać w „Kościerskie questy”.

Było dostojnie, patriotycznie, ale przede wszystkim aktywnie i na świeżym powietrzu – to głównie podkreślali uczestnicy Rajdu. Imprezę wspólnie przygotowały władze miasta, Związek Harcerstwa Polskiego hufiec kościerski oraz Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie.

Balony z fiszkami

Wśród uczestników spotkaliśmy rodzinę Litwińskich z Kościerzyny. – Uczymy dzieci naszej historii, staramy się im dużo tłumaczyć i dlatego tu jesteśmy – mówiła kierowniczka drużyny. Jej dwie córki z biało – czerwonymi balonami przekonywały, że to dobra zabawa i  sposób na aktywne spędzenie czasu. Uczestnicy, przed wyruszeniem w trasę, wypuścili w powietrze balony z przyczepionymi fiszkami. Na właściciela fiszki, która wróci z najdalszego punktu czeka nagroda, którą jest dron.

Questing

W organizację Rajdu po raz pierwszy włączyło się Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie. Jego członkowie pozyskali 20 tysięcy złotych z Muzeum Historii Polski na projekt „Kościerskie questy”, który zainaugurowano na tegorocznym Rajdzie. – Questing to specyficzna forma gry terenowej – tłumaczy Beata Jankowska z ZKP. Polega on na przejściu nieoznakowanym szlakiem, który za pomocą rymów i zagadek oprowadza uczestników po wyjątkowych miejscach Kościerzyny.

Warto poznać historię

Kościerski ZKP przygotował dwa questy: jeden poświęcony historii Kościerzyny, a drugi głównym postaciom związanym z miastem. W jego opracowanie włączyli się uczniowie z gimnazjum nr 3 w Kościerzynie i członkowie 8 Drużyny Harcerskiej „Powsinogi”. – Jest kilka zadań na liczenie. Trzeba też zwracać uwagę na różne opisy na domach – opowiadała gimnazjalistka  Michalina Pindera. Jej koleżanka Wiktoria Samson podkreślała, że zadania nie są łatwe, ale z pewnością zachęcą Kościerzaków do poznawania historii swojego miasta.

 

Beata Jankowska, koordynatorka projektu „Kościerskie Questy”

W ramach projektu „Kościerskie Questy” zaplanowaliśmy całą akcję promocyjną. Nie chcemy, żeby było one tylko jednorazowego użytku. One są tak pomyślane, aby mogły przez długi czas promować nasze miasto i jego historię. Opiekunem tych questów będzie Muzeum Ziemi Kościerskiej, gdzie będzie je można pobrać w każdej chwili i pójść w trasę. Start i meta jest zawsze w Muzeum, gdzie na koniec gracz otrzymuje nagrodę i pieczątkę. Questy będą też dostępne na stronie internetowej Muzeum, miasta oraz Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. One będą ogólnodostępne, można je kopiować, drukować i do woli z nich korzystać.

Komentarze