Powiat kościerski Sport

KOŚCIERZYNA. KARATE TRADYCYJNE.

Z czterema medalami wrócili z Wielkopolski młodzi kościerscy karatecy, którzy wystartowali w silnie obsadzonym VII Ogólnopolskim Turnieju Karate Shotokan-Do, jaki odbył się w minionym tygodniu w Pile.

 Zawodnicy Kościerskiego Klubu Karate-Do „Seiunchin” rywalizowali w gronie 350. zawodników reprezentujących 23 kluby z województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i pomorskiego.

Do tego wielkopolskiego miasta nad Gwdą,  pojechało jedenaścioro wychowanków trenera Wojciecha Mrowińskiego, zawodników z sekcji w Kościerzynie i Lipuszu. Kościerski Klub Karate-Do „Seiunchin” reprezentowali: Julian Rekowski, Maksymilian Gdaniec, Antoni Gdaniec, Antonina Czarnowska, Emilia Myszk, Leon Lemańczyk – wszyscy z sekcji w Lipuszu, oraz Monika Pałubicka, Jakub Liedtke, Oliwia Wnuk-Lipińska, Szymon Koźlarski i Amelia Gaszewska.

Karate tradycyjne a ortopedia

 Odnoszone coraz częściej sukcesy zawodników kościerskiego klubu są m.in. efektem większego zainteresowania karate tradycyjnym wśród dzieci i młodzieży w naszym regionie. Zwłaszcza za sprawą znanego już w całej Europie wywiadu, w którym światowy autorytet w dziedzinie ortopedii prof. dr hab. Jan Karski z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, ujawnia, że uprawianie karate tradycyjnego chroni dzieci i młodzież przed deformacjami, zniekształceniami i wieloma schorzeniami narządu ruchu.

Wszyscy nasi reprezentanci w bojowych nastrojach podeszli do zawodów  w Pile, godnie reprezentując ziemię kaszubską. Oprócz medalistów pozostali zawodnicy kościerskiego klubu, zanotowali co najmniej po jednym zwycięstwie. Najbliżej podium byli: Julian Rekowski, Emilia Myszk, Amelia Gaszewska i Leon Lemańczyk, którzy zwyciężali po dwa lub trzy razy, jednak z uwagi na liczną obsadę w poszczególnych kategoriach, nie zakwalifikowali się do strefy medalowej.

Zainteresowanie władz

Patronat honorowy nad zawodami objęli i uroczystego otwarcia dokonali: prezydent Piły dr Krzysztof Głowski oraz rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile prof. Donat Mierzejewski.  Na trybunach zasiedli przedstawiciele samorządu miejskiego i powiatowego oraz wielu instytucji i organizacji społecznych. Wszyscy uczestnicy zawodów uhonorowani zostali medalami, a zdobywcy miejsc na podium otrzymali statuetki i dyplomy.

BM

 

Komentarze