Powiat kościerski

KOŚCIERZYNA. KASZUBSKI FUNDUSZ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI PODPISAŁ UMOWĘ NA MAŁE POŻYCZKI.

6 mln zł na pożyczki dla mikro i małych firm

6 mln zł na pożyczki dla mikro i małych przedsiębiorstw z powiatu kościerskiego i kartuskiego przekazał samorząd województwa pomorskiego. Umowę podpisano 26 marca z Kaszubskim Funduszem Przedsiębiorczości, który będzie udzielał pożyczek.

Z pożyczek może skorzystać według szacunków 75 przedsiębiorców. Będą one udzielane na 5 lat do kwoty 250 tysięcy złotych. – Preferowane będą startup-y, czyli początkujący przedsiębiorcy – mówi Dariusz Kiedrowski, prezes Kaszubskiego Funduszu Przedsiębiorczości.

Pomorskie liderem

Środki na pożyczki pochodzą z funduszy unijnych. Łącznie na Pomorzu jest ich 30 mln zł. Samorząd wojewódzki przekazał je Pomorskiemu Funduszowi Rozwoju, który rozpisał przetargi dla pośredników finansowych. Umowy podpisano już z pośrednikami w Dzierzgoniu, Wejherowie i ostatnio w Kościerzynie. – To jest razem 5 umów podpisanych z pośrednikami. Żadne województwo takich przetargów jeszcze nie przeprowadziło. Jesteśmy tutaj liderem. Chcemy jak najmocniej wspierać przedsiębiorców i rozwój poza obszarem metropolitalnym – mówił podczas podpisania umowy w Kościerzynie Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Wygrany przetarg Kaszubskiego Funduszu

Pożyczek w powiecie kościerskim i kartuskim będzie udzielał Kaszubski Fundusz Przedsiębiorczości. Został on powołany w 2012 roku z inicjatywy i przy udziale przedsiębiorców działających na terenie regionu kaszubskiego. Zajmuje się on przede wszystkim udzielaniem pomocy finansowej przy udziale unijnych oraz wojewódzkich środków zwrotnych. – Jest to już kolejna, bodajże szósta umowa operacyjna pożyczki globalnej, którą realizujemy. Bardzo cieszymy się, że udało się wygrać ten przetarg, gdyż ostatnio był mały przestój w środkach, co zapewne odczuli nasi przedsiębiorcy – mówił Dariusz Kiedrowski, prezes Kaszubskiego Funduszu Przedsiębiorczości.

Startup-y przede wszystkim

Pozyskane środki będą przeznaczone na pożyczki dla mikro i małych przedsiębiorstw z Kaszub. Będą mogli z nich skorzystać mieszkańcy gmin Chmielno, Sierakowice, Sulęczyno i Stężyca w powiecie kartuskim oraz ze wszystkich gmin z powiatu kościerskiego, bytowskiego i lęborskiego. – Te pożyczki są adresowane na tereny słabe strukturalnie, które charakteryzują się dużo niższym wskaźnikiem ilości firm jaka jest zakładana niż obszar metropolitalny – przyznawał Dariusz Kiedrowski. Maksymalna wartość pożyczki będzie mogła wynieść 250 tysięcy złotych. – Mam nadzieję, że przez te fundusze uda się zwiększyć inicjatywę start-up’ów. Mamy świadomość, że start jest zawsze najtrudniejszy. Ta oferta jest zdecydowanie atrakcyjniejszą dla takich przedsiębiorców niż te, które obecnie znajdują się na rynku – podkreślał wicemarszałek Świlski. Pożyczki będą udzielane na rozwój inwestycyjny firm. Okres spłaty wyniesie 5 lat.

ad

Komentarze