Miasto Kościerzyna Powiat kościerski

KOŚCIERZYNA. KOLEJNA ROCZNICA Z NOWYMI ELEMENTAMI

31 stycznia 1920 roku do Kościerzyny wkroczyły wojska gen. Józefa Hallera. Było to równoznaczne z przyłączeniem ziemi kościerskiej do Polski. Lokalną tradycją są doroczne uroczyste obchody rocznicy tego wydarzenia

Głównym organizatorem uroczystości jest Muzeum Ziemi Kościerskiej. Rozpoczną się one o godz. 12.30 w kościerskim sanktuarium solenną mszą świętą z udziałem pocztu sztandarowego 16 dywizji zmechanizowanej, która zapewnia wojskową oprawę obchodów.

Uroczystości na Rynku

Po mszy jej uczestnicy przejdą na Rynek, gdzie około godz. 13.45 zacznie się świecka część uroczystości. Obejmie ona rekonstrukcję wkroczenia wojska i objęcia ziemi kościerskiej polską jurysdykcją, będzie przynajmniej przemarsz pocztów sztandarowych, a jeśli pogoda pozwoli to i defilada kompanii reprezentacyjnej elbląskiej jednostki, będzie apel poległych i salwa honorowa..

– Na pewno na Rynku pojawią się zabytkowe pojazdy wojskowe w tym samochód rozpoznania z okresu międzywojennego. Będzie można też zobaczyć elementy uzbrojenia i wyposażenia wojsk z epoki, w tym także zabytkowe karabiny. Na pewno warto wspomnieć o salwie honorowej, która w tym roku po raz pierwszy wzbogaci nasze obchody. No i oczywiście o szwadronie rekonstrukcyjnym, którego działania co roku budzą duże zainteresowanie mieszkańców. Będą też znane melodie wojskowe w wykonaniu orkiestry elbląskiej jednostki – mówi dyrektor Kościerskiego Domu Kultury, Jan Ditrich.

Warto sobie zarezerwować to popołudnie na spotkanie na Rynku i patriotyczne widowisko.

MW

Komentarze