Miasto Kościerzyna Powiat kościerski

KOŚCIERZYNA. PATRIOTYCZNE UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI 98. ROCZNICY WKROCZENIA WOJSK POLSKICH DO MIASTA.

W Kościerzynie oficjalnie zainaugurowano obchody 100-lecia niepodległości Polski. W niedzielę na rynku miasta odbył się uroczysty apel z okazji wyzwolenia miasta przez armię generała Hallera w 1920 roku. Uroczystości rozpoczęły cykl dwunastu wydarzeń niepodległościowych w Kościerzynie, podczas których mieszkańcy będą mogli zbierać puzzle „Kościerskiego Patrioty”.

Obchody uświetniła orkiestra wojskowa z Elbląga, a także reprezentacje Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich i Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. W uroczystości udział wzięły władze miasta i powiatu, a także senator Waldemar Bonkowski i europoseł Anna Fotyga.

Radosne święto

Kościerskie obchody, jak co roku poprzedziły uroczystości w Wielkim Klinczu, gdzie po uroczystej mszy świętej, mieszkańcy mogli obejrzeć pokaz szwoleżerów i wziąć udział w Rajdzie Patriotycznym. Po południu szwoleżerów przywitano na rynku w Kościerzynie. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy przybyli na rynek z biało-czerwonymi flagami Polski. – Rozpoczynamy uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj. My, jako Kościerzacy na oficjalne potwierdzenie tego faktu musieliśmy czekać dwa lata dłużej, ale nasi pradziadowie, dziadowie i ojcowie walczyli o wolną, niepodległą i praworządną Polskę. Taką teraz mamy – mówił w oficjalnym przemówienie Michał Majewski, burmistrz Kościerzyny, zapowiadając cykl kolejnych wydarzeń poświęconych stuleciu niepodległości. Aby zachęcić mieszkańców do udziału, władze miasta zainaugurowały też akcję puzzli patriotycznych, których kolejne elementy będzie można otrzymać na jedenastu wydarzeniach patriotycznych, które odbędą się w tym roku w mieście.

acd

Czytaj więcej w wersji papierowej wydania z dnia 30.01.2018r.

Komentarze