Kultura

Kościerzyna. Radni zdecydowali o przeniesieniu pomnika Aleksandra Majkowskiego

Kościerzyna. Radni zdecydowali o przeniesieniu pomnika Aleksandra Majkowskiego.

Popiersie Majkowskiego trafi do Muzeum Ziemi Kościerskiej

Dotychczasowy pomnik Majkowskiego był brudny i zdewastowany upływem czasu. Stał przy dużym parkingu przy ulicy Szopińskiego, nieopodal Urzędu Miasta. Czas na zmiany – oznajmili na ostatniej sesji radni miasta.

Pomnik zostanie przeniesiony do Muzeum Ziemi Kościerskiej, gdzie zostanie poddany renowacji. Do miasta tymczasem wpłynął wniosek Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w sprawie budowy nowego pomnika wielkiego wieszcza kaszubskiego.

Remus już jest

Aleksander Majkowski urodził się w Kościerzynie 140 lat temu. Jest autorem najbardziej znanej powieści kaszubskiej „Żëcé i przigòdë Remùsa”. Główny bohater książki od kilku lat ma swój monument na kościerskim rynku. – Nadszedł czas, żebyśmy postawili godny pomnik również autorowi powieści – powiedział na sesji burmistrz Michał Majewski.

Symbol i ozdoba miasta

O modernizację pomnika już w kwietniu apelował radny miasta Kazimierz Borzyszkowski. – Pomniki powinny być zadbane, ponieważ są one są symbolem i ozdobą naszego miasta – mówił radny Borzyszkowski. Jeszcze w listopadzie dotychczasowe popiersie pisarza zostanie przeniesione do Muzeum Ziemi Kościerskiej.

Będzie nowy pomnik

Jak zapowiadają radni Kościerzyny w przyszłorocznym budżecie znajdą się pieniądze przeznaczone na budowę nowego pomnika Aleksandra Majkowskiego w Kościerzynie. – Będziemy mieli pomoc ZKP, zorganizujemy też zbiórkę datków – zapowiada Michał Majewski. Pomnik ma być gotowy w 2018 roku na 80-tą rocznicę śmierci pisarza.

Komentarze