Powiat kościerski

Kościerzyna. Rozpoczęła się 28. Piesza Pielgrzymka Kaszubska Diecezji Pelplińskiej.

Kaszubska Pielgrzymka już na szlaku

Pielgrzymi z Kartuz, Lęborka i Kościerzyny wyruszyli w 28. Pieszej Pielgrzymce Kaszubskiej Diecezji Pelplińskiej. Mszę inauguracyjną w poniedziałek rano w Kościerzynie odprawił biskup pelpliński ks. Ryszard Kasyna. Kaszubi 13 sierpnia dotrą na Jasną Górę.

Kaszubska Pielgrzymka nazywana jest najszybszą, najdłuższą i hotelową. Pielgrzymi średnio dziennie pokonują 35 km, ich prędkość to 5,7 km na godzinę. Do tego mają hotelowe warunki, bo na noclegi zapraszają ich mieszkańcy poszczególnych miejscowości, w których się zatrzymują.

W poniedziałek rano w Kościerzynie zrobiło się głośno i wesoło. Grupa ponad 100 osób z flagami i śpiewem na ustach wyruszyła na Jasną Górę. Wymarsz poprzedziła msza święta w kościele św. Trójcy, którą odprawił ordynariusz diecezji pelplińskiej. – Jesteście jak list wysyłany przez nas w Polskę. Idąc świadczycie o Jezusie – mówił do pielgrzymów biskup Ryszard Kasyna, który wraz z pątnikami wyruszył na pierwszy etap drogi. Pielgrzymi łącznie do pokonania będą mieli ponad 500 km. Nad uczestnikami czuwają jednak odpowiednie służby. – To służba porządkowa, medyczna, muzyczna. Jest to razem blisko 70 osób, które czuwają nad tym, by wszystkim szło się komfortowo i bezpiecznie – mówi przewodnik grupy, ks. Łukasz Delewski z Kartuz.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki jest „Napełnieni Duchem Świętym”. – Z tym hasłem związana jest tematyka konferencji, czyli takich kazań w drodze, które głoszą księża codziennie na pielgrzymce – tłumaczy przewodnik grupy. Oprócz tego, pielgrzymi rano śpiewają Godzinki, potem jest różaniec, koronka i inne modlitwy. – Tak właśnie mija nam dzień na pielgrzymce. Modlitwa, postój, modlitwa, postój. A między tym śpiewy, rozmowy, to są prawdziwe rekolekcje w drodze – mówi uczestniczka, Roksana. Do pielgrzymów dołączą jeszcze uczestnicy z Dziemian, Brus i Chojnic. Kaszubska Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej dotrze na Jasną Górę 13 sierpnia.

ad

 

Komentarze