Gmina Kościerzyna Powiat kościerski

KOŚCIERZYNA. TRWA REWITALIZACJA DWORCA PKP.

Dworzec jeszcze droższy niż zakładano

Trwająca rewitalizacja dworca PKP w Kościerzynie ma być zakończona zgodnie z zakładanym terminem. Jednak podczas realizacji okazało się, że inwestycja wymaga dodatkowych prac związanych z odwodnieniem oraz zamianą windy na platformę do przewożenia osób niepełnosprawnych. Władze nie wykluczają, że zwiększy to i tak wysoki koszt realizacji.

Inwestycja, po kilkukrotnej próbie wyboru wykonawcy, ruszyła pełną parą wczesną wiosną. Jej koszt szacowany jest na 8 mln 700 tysięcy złotych. – Dodatkowe prace mogą pochłonąć kolejne koszty – mówi burmistrz Michał Majewski.

Sporo już zrobiono

Dotychczas wykonano już wszystkie prace w piwnicach dotyczące odwodnienia, instalacji, a także prace tynkarskie. – Wszystko jest przygotowane do tego, aby wstawić węzeł ciepłowniczy. Na poziomie parteru i piętra wszystko też jest przygotowane do wylewania posadzek, wszystkie instalacje są już gotowe – wymienia burmistrz miasta. Michał Majewski zapewnia, że mimo dodatkowych prac, które trzeba było wykonać inwestycja przebiega zgodnie z harmonogramem. – Pozostaną teraz prace wykończeniowe w środku, a najwięcej czasu pochłoną prace zewnętrzne, bo budynek jest pod ochroną Konserwatora Zabytków – dodaje burmistrz miasta. W ramach inwestycji część elewacji zostanie odnowiona, a w niektórych miejscach pozostanie zabytkowa cegła.

Co dalej po modernizacji?

Inwestycja ma być zakończona do października tego roku. W odnowionym budynku do dyspozycji pasażerów zostaną oddane kasy, toalety i poczekalnia. Na parterze władze planują wydzierżawienie pomieszczenia, które ma być przeznaczone na bar, restaurację bądź sklep spożywczy. Pomieszczenia na piętrze mają być przeznaczone na cele muzealne bądź czytelnię. – Mamy jeszcze do dyspozycji powierzchnię magazynową, którą też chcielibyśmy wydzierżawić. Zależy nam na tym, aby ten budynek na siebie zarabiał – podkreśla Michał Majewski.

acd

Komentarze