Kultura Powiat kościerski Samorząd Wokół nas

KOŚCIERZYNA. WALNE ZEBRANIE LOT „SERCE KASZUB”

W dniu 15 lutego w Starym Browarze w Kościerzynie odbyć się miało Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze członków Lokalnej Organizacji Turystycznej „Serce Kaszub”. Porządek zebrania przewidywał wybór nowego zarządu, do czego ostatecznie nie doszło, gdyż zebranie zostało przerwane.

Zgodnie z planem spotkanie w Starym Browarze poświęcone miało być m.in. przedstawieniu sprawozdania merytorycznego z działalności organizacji za lata 2015 – 2017, przedstawieniu sprawozdania finansowego za rok 2017, podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia wykonania planów działań i planów finansowych w roku ubiegłym oraz wybór nowego zarządu.

Na początku zebrania ciekawym pomysłem podzielił się z zebranymi wójt gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski, informując, że brakuje mu czegoś co wpisuje się w organizację zorganizowanego, grupowego wypoczynku seniorów. Podkreślał, że bardzo rzadko widzi się w naszym regionie wycieczki starszych ludzi, którzy mając mnóstwo wolnego czasu, niezwykle chętnie podróżują i poznają nowe miejsca. Jest to nowy rodzaj turystyki, rzadziej spotykany w naszym kraju w przeszłości.

Wójt apeluje o stworzenie oferty

Wójt G. Piechowski zaapelował, aby otworzyć się na tę grupę turystów w ramach jakiejś zorganizowanej struktury. Dodał także, że nie widzi pełnego wykorzystania perły kaszubskiej turystyki jakim jest Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

– Nie wyobrażam sobie, aby każdy młody Polak nie przyjechał chociaż raz w życiu do Będomina, a przy okazji nie odwiedził innych miejsc na Kaszubach, poznając nasze atrakcje i dzieląc się wrażeniami z pobytu w swoich regionach. Trzeba tylko stworzyć jakąś ciekawą ofertę, dotrzeć do szkół, powiązać to także z wizytą na naszym basenie czy innych miejscach – powiedział wójt G. Piechowski.

Rezygnacja ze stanowiska

W trakcie dyskusji nad kolejnymi punktami porządku obrad, próbowano zatwierdzić plan finansowy na rok bieżący, w którym jedną z pozycji były stawki wynagrodzeń m.in dla dyrektora biura organizacji. W dyskusji nad sprawami finansowymi padła uwaga, że proponowane kwoty na wynagrodzenia dla dyrektora są zbyt niskie. Uwaga ta była początkiem gorącej dyskusji, jak przyciągnąć finansowo dobrych fachowców na to stanowisko. Znacznym przyczynkiem do tych rozmów była informacja, że L. Narloch wkrótce ma odejść ze stanowiska.

– Wielu z państwa komunikowało się ze mną osobiście i e-mailowo, pytając dlaczego to wypowiedzenie złożyłam? Kończę współpracę i nie ukrywam, że jest to w tej chwili okres wielkiego zawirowania. Nie sądziłam, że wzbudzę aż tak dużą konsternację swoją decyzją. Pewne znaczenie miała dla mnie też decyzja dyrektora odnośnie rezygnacji z funkcji – powiedziała Lidia Narloch. Spędziłam w LOT cztery lata i wierzcie mi państwo, że bardzo mi zależy, żeby stowarzyszenie dobrze funkcjonowało i odnosiło sukcesy – dodała. L. Narloch zapewniła jednocześnie, że w najbliższym czasie można na nią liczyć, tak aby wspólnie wypracować stanowisko na najbliższy czas i na kolejnym walnym zebraniu wybrać nowy zarząd, który będzie stawiał czoła kolejnym wyzwaniom. Zapewniła, że do wyboru nowego zarządu na pewno będzie służyć swoja pomocą.

Nieoczekiwana propozycja wójta

W pewnym momencie wójt gminy Kościerzyna zaproponował przerwanie spotkania.

– Uważam, że należy przerwać to spotkanie i przenieść je na inny termin. Niewłaściwe by było na tym etapie, w sytuacji kiedy składki pochodzą z budżetu samorządów, po tych naszych ustaleniach, wyznaczać stawki na rok przyszły. Proponuje zawieszenie tego spotkania i ustalenie nowego terminu. W międzyczasie mamy zaplanowany konwent samorządów i na tym konwencie zaproponuję, aby temat został rozważony i opracowane różne warianty – zakomunikował wójt G. Piechowski. Proponuję przerwać spotkanie i przenieść dalszą jego część na 9 marca – zakończył wójt.

Prezes także odchodzi, ogrom prac zostaje

Głos zabrał także prezes LOT „Serce Kaszub” Andrzej Penk, który podkreślił, że organizacja ma bardzo dużo do zrobienia na każdej płaszczyźnie.

– W ostatnim okresie przygotowaliśmy projekt narodowego funduszu na kwotę 800 tys. zł, w ramach którego będziemy odnawiać 11 szlaków pieszych i rowerowych. Będziemy odnawiać oznakowania z ilością 170 elementów, restaurować pomniki przyrody, rozpowszechniać 13 napisanych publikacji oraz „reanimować” budki i skrzynki lęgowe na terenie parku – powiedział A. Penk, mówiąc o Wdzydzkim Parku Krajobrazowym, w którym pełni funkcję kierownika oddziału. To na pewno wzbogaci nasz obszar, uzupełniony w dodatku o nowe witacze. Na początku marca zostanie podpisana umowa – dodał A. Penk.

Prezes stowarzyszenia LOT zaapelował także o połączenie budżetów LOT i budżetu starostwa, informując, że byłaby to najefektywniejsza forma współpracy na płaszczyźnie finansowej. Podkreślił także, że ostatni raz zabiera głos w tej roli, gdyż nie zamierza kandydować na to stanowisko na kolejną kadencję i składa rezygnację.

BM

Komentarze