Wokół nas

Kraj. 28. Piesza Pielgrzymka Kaszubska Diecezji Pelplińskiej

Doszli na Jasną Górę

 

W poniedziałek 13 sierpnia 300 pielgrzymów z Kaszub prowadzonych przez 12 księży dotarło na Jasną Górę. Pielgrzymka trwała 15 dni. W tym czasie pątnicy przeszli 560 km. Średnio przeszli 35 km dziennie, ale najdłuższy etap wyniósł 52 km.

 

Pielgrzymka była perfekcyjne zorganizowana. Nad wędrującymi opiekę roztoczyło blisko 70 osób. Była tam służba medyczna, porządkowa, a także muzyczna aranżująca wspólne śpiewy. Noclegi dla pątników zorganizowano w domach wiernych z miejscowości leżących na trasie wędrówki. Hasłem Pielgrzymki było „Napełnieni Duchem Świętym”. Z tym tematem wiązały się konferencje prowadzone w drodze przez księży. Pielgrzymowano z modlitwą i pieśnią na ustach.

 

Dla Królowej Korony Polskiej i Kaszub

 

Pielgrzymi szli ze wszystkich zakątków Kaszub: z Kartuz, Kościerzyny, Lęborka,  Przodkowa, Dziemian, Brus i Chojnic… Najmłodszym uczestnikiem pielgrzymki był 2-letni Franek z Kartuz, najstarszym 67-letni Stanisław z Brus. Wchodząc na Jasną Górę grupa zaintonowała pieśń „Kaszebsko Krolewo” i odpaliła race w kolorach kaszubskiej flagi czarne i złote.

ad/MW

Komentarze