Powiat kartuski

KRAJ. RANKING „DOBRY POLSKI SAMORZĄD”

Powiat kartuskinajlepszym samorządem w swojej klasie

Powiat kartuski ex aequo z kieleckm to najlepszy w Polsce samorząd w grupie powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców. 10 kwietnia w Warszawie podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich starosta Janina Kwiecień odebrała nagrodę w rankingu Związku Powiatów Polskich. Powiat otrzymał też prestiżowy tytuł: „Dobry Polski Samorząd”.

Samorządy oceniane są w 6 kategoriach. 3 z nich dotyczą powiatów – do 60 tys., 60 – 120 tys. i powyżej 120 tys. mieszkańców. Poza tym klasyfikowane są miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Na ocenę składa sie wiele kryteriów ujętych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne. Ranking jest aktualizowany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line i trwa na okrągło – przez cały rok.

Nie tylko powiat kartuski

Suma ocen za wszystkie kryteria wyniosła dla powiatu kartuskiego 65260 punktów. W pierwszej dziesiątce powiatów Polski Pomorze ma jeszcze dwóch reprezentantów. Na miejscu 7. z dorobkiem 41730 punktów sklasyfikowano powiat starogardzki, a na pozycji 9. z 40105 punktani – wejherowski.

I Ty możesz pomóc

Jednym z kryteriów oceny są prywatne ekologiczne instalacje odnawialnych źródeł energii, np. słonecznej, geotermalnej, wodnej, ale także energii wiatru, otoczenia i biomasy zgłaszane przez mieszkańców. Jeśli zainstalowałeś u siebie taką instalację – zgłoś ją. Zostanie zweryfikowana i pomoże Twojemu powiatowi i gminie w rankingu ZPP.

Red.

 

Komentarze