Gmina Kartuzy Samorząd

KRUS ZACHĘCA ROLNIKÓW DO REHABILITACJI LECZNICZEJ

Sołtysi z powiatu kartuskiego uczestniczyli w dwudniowym spotkaniu organizowanym przez terenowy oddział KRUS. Jego celem było przekazanie rolnikom najbardziej aktualnych informacji dot. ubezpieczeń oraz zwrócenie szczególnej uwagi na sprawy bezpiecznej pracy w gospodarstwie. Spotkanie służyło też lepszemu nagłośnieniu możliwości organizacji przez KRUS letniego wypoczynku dla dzieci, która do tej pory na terenie powiatu jest niewykorzystywana.

Gospodarzem spotkania był kierownik placówki terenowej KRUS w Kartuzach Krzysztof Kruszyński. Ponadto w roli prelegenta uczestniczyła też przedstawicielka ARiMR w Gdyni Joanna Andrzejewska oraz z-ca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach st. kpt. Fryderyk Mach.

Spotkanie, jedno z dwóch w roku, dotyczyło wszystkich istotnych spraw związanych z relacjami na linii KRUS – rolnik. Szef kartuskiego KRUS Krzysztof Kruszyński obszernie omówił zmiany jakie zaszły od ostatniego spotkania i zachęcał sołtysów, aby ci usilnie namawiali rolników do korzystania z szerokiej palety turnusów rehabilitacyjnych i leczniczych jakie KRUS oferuje rolnikom i ich dzieciom.

KRUS zachęca i namawia

– Nie wiem z czego to wynika, ale mimo naszych starań rolnicy bronią się przed wyjazdami na turnusy rehabilitacyjne. KRUS refunduje pobyt w całości. Poprzez sieć sanatoriów posiadamy szerokie możliwości związane z rehabilitacją rolników oraz ich dzieci. Centra i ośrodki rehabilitacji KRUS znajdują się w znanych kurortach słynących właśnie z lecznictwa sanatoryjnego. Kołobrzeg, Świnoujście, Iwonicz Zdrój, Szklarska Poręba, Horyniec Zdrój i inne czekają przez cały rok na naszych rolników. Wystarczy z wnioskiem udać się do lekarza i przynieść go do placówki KRUS. A następnie czekać na decyzję – mówi K. Kruszyński.

O leczenie i rehabilitację mogą ubiegać się następujące osoby:

– rolnicy zagrożeni całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym ale rokujący odzyskanie tej zdolności w wyniku leczenia i rehabilitacji.

– kobiety do ukończenia 60 lat, mężczyźni do 65 lat

Należy też spełniać jeden z trzech warunków:

– podlegać ubezpieczeniu społecznemu z mocy ustawy w pełnym zakresie

– podlegać ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu na wniosek w pełnym zakresie nieprzerwanie przez co najmniej 18 m-cy przed złożeniem wniosku o rehabilitację (okres ten nie jest wymagany gdy osoba uległa wypadkowi przy pracy rolniczej)

– mieć ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy przy jednoczesnym zachowaniu zdolności do samodzielnej egzystencji.

Czytaj więcej w naszym wydaniu z dnia 17.10.2017r.

B. Mielnik

Komentarze