Gmina Chmielno

Krzysztof Najda Mistrzem Polski w Zażywaniu Tabaki

W sobotę 21. lipca w Chmielnie odbył się XVI Festiwal Tradycji Kaszubskich. Impreza już na stale weszła w kanon kulturalnych wydarzeń w naszym powiecie. Podczas Festiwalu odbyły się Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki oraz wybory Bursztynowej Miss Lata.

Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki, organizowane przez GOK, to jedna z najważniejszych imprez odbywających się w gminie Chmielno. Edyta Klasa, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury powiedziała nam:
-Chmielno, to gmina, gdzie ta tradycja jest nie tylko kultywowana, ale również rozwijana. W Zaworach mieszka arcymistrz Polski zażywania Tadeusz Makowski, do Chmielna na mistrzostwa zjeżdżają się tabacznicy z całej Polski – mistrzem był już warszawiak, a wicemistrzem profesor z Wrocławia. Tabaczenie to część życia towarzyskiego na Kaszubach – wspomina.
Tradycje kaszubskie w Chmielnie są bardzo żywe, zwłaszcza te związane z tabaką.  W miejscowości działa galeria Kaszubski Róg prowadzona przez Rudolfa Kręckiego. Zarówno turyści, jak i mieszkańcy mogą podziwiać tutaj własnoręcznie rzeźbione tabakiery, których autorami są Rudolf Kręcki i jego świętej pamięci brat.

Długoletnia tradycja

Tegoroczny festiwal otworzyli ludzie od samego początku związani z wydarzeniem – m.in. Stanisław Klimowicz, Tadeusz Makowski, Andrzej Olszewski – kolejny arcymistrz w zażywaniu tabaki – oraz obecna dyrektor GOK-u Edyta Klasa

– Pierwsze Mistrzostwa w Zażywaniu Tabaki wygrał Donald Tusk, podczas jednej z kolejnych imprez mieliśmy potężną ulewę, a podczas dziesiątej edycji próbowano nas wszystkich zamknąć do więzienia. Ale my niezmiennie staramy się przypominać o kaszubskiej tradycji, o kaszubskiej odrębności związanej z zażywaniem tabaki – wspomina Stanisław Klimowicz, jeden z inicjatorów festiwalu.

Najlepsi tabacznicy w kraju

W tym roku tabacznym mistrzem został Krzysztof Najda z Gdyni. Kolejne miejsca przypadły Piotrowi Mahlikowi z Łubiany oraz Zbigniewowi Klawikowskiemu z Tuchlina, znanemu publiczności z programu ,,Rolnik Szuka Żony”.
Na tegorocznym festiwalu nie zabrakło gości z całej Polski. Nagroda Publiczności trafiła do Sławomira Augustyniaka z Poznania.

– To co mamy do przekazania turystom spoza naszego województwa, to właśnie tradycje kaszubskie. Zażywanie tabaki jest tradycją, która istnieje tu od lat, dlatego cieszę się, że ten festiwal jest kontynuowany. Opadły już głosy krytyki, że to używka i zagrożenie dla młodzieży.  Z tabaką związana jest przede wszystkim starsza generacja Kaszubów. W konkursie udział biorą nie tylko członkowie społeczności kaszubskiej, ale także osoby, które kontynuują tradycję zażywania tabaki, ale nie są rodowitymi Kaszubami.  – powiedział nam Jerzy Grzegorzewski wójt Chmielna.

Bursztynowa Miss Lata

Z imprezą połączone zostały wybory Bursztynowej Miss Lata. W tym roku zwyciężczyni przybyła aż z Małopolski. Tytuł Miss trafił do Anny Odrzywolskiej z Jawiszowic. I Wicemiss została Julia Kempka, a II Wicemiss Weronika Laskowska. Tytuł Miss Publiczności trafił do Wiktorii Seń.

KL

Komentarze