Kultura

KSIĄDZ ROMAN SKWIERCZ Z MEDALEM STOLEMA

W dniu 12 grudnia w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, Kapituła Medalu Stolema złożona z pełnoprawnych członków Klubu Studenckiego „Pomorania” przyznała ks. Romanowi Skwierczowi jedno z najważniejszych kaszubskich wyróżnień – Medal Stolema.

Ks. Roman Skwiercz to aktywny działacz regionalny, wieloletni kapelan oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz laureat wielu konkursów gawędziarskich.

Jubileuszowa 50. gala w czasie której przyznano to zaszczytne wyróżnienie, rozpoczęła się uroczystym odśpiewaniem hymnu „Zëmia Rodnô. Następnie Ewelina Stefańska, prezes Klubu Studenckiego „Pomorania”, przedstawiła roczną działalność Pomorańców. Kolejnym elementem było przeczytanie przez Weronikę Okoniewską laudacji, która przybliżyła wszystkim zebranym gościom sylwetkę laureata. Ksiądz Roman Skwiercz został przyjęty do grona Stolemowców przez Edmunda Szczesiaka – laureata z 2000 roku. Po uroczystym odznaczeniu medalem, głos zabrał nowo wybrany Stolem. Jak przystało na doświadczonego gawędziarza nie obyło się bez żartów i zabawnych historii z życia wziętych. W części artystycznej zebrani wysłuchali mini recitalu Pawła Ruszkowskiego, który między innymi zaprezentował utwór o Remusie, postaci bardzo bliskiej tegorocznemu laureatowi, napisany na podstawie „Ballady o głupim Jasiu” Jacka Kaczmarskiego.

Nad.E.Nowicka/opr.BM

Komentarze