Inwestycje Powiat kartuski Powiat kościerski Samorząd

KTO OTRZYMA DOFINANSOWANIE?

Pomorski Urząd Wojewódzki ogłosił wstępną listę rankingową wniosków o dofinansowanie gminnych i powiatowych inwestycji drogowych.

W naszym województwie na dotacje do budowy dróg przeznaczono prawie 44 mln zł. Wsparcie przyznano 23 inwestycjom – 10 na drogach powiatowych i 13 na drogach gminnych. Łączna długość wybudowanych i zmodernizowanych w ramach programu dróg wyniesie 77 km.

W regionie w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej zostanie wsparte 7 inwestycji drogowych: 3 na drogach powiatowych i 4 na gminnych.

Powiat kartuski

Najwyżej oceniono wniosek gminy Przodkowo o wsparcie przebudowy drogi gminnej Tokary – Kczewo. Modernizację 1,1 km drogi wyceniono na 4.4 mln zł, z czego połowa zostanie dofinansowana z programu.

Dofinansowanie dostanie też gmina Sierakowice. Tu projekt obejmuje 2 inwestycje. Będzie to budowa drogi Jelonko – Tuchlino oraz modernizacja nawierzchni ul. Kopernika w Sierakowicach. W sumie kosztem 3,9 mln zł powstanie 3,3 km drogi. I tu wsparcie wyniesie połowę kosztów inwestycji.

Na punktowanej dziewiątej pozycji znalazł się wniosek gminy Chmielno. Kosztem ponad 3,6 mln zł gmina zamierza wybudować drogę na trasie Sznurki – Maks. Długość zaplanowanego odcinka to prawie 2 km. Przyznano dofinansowanie w wysokości ponad 1,8 mln zł.

Dotację otrzyma także jeden z dwóch projektów zgłoszonych przez powiat kartuski. Jest to przebudowa kilometrowego odcinka drogi Lniska – Niestępowo – Gdańsk w miejscowości Sulmin. Inwestycję wyceniono na ponad 2,7 mln zł, z czego połowa zostanie zrefundowana w ramach programu.

Powiat kościerski

Z gmin powiatu kościerskiego jedynie Nowa Karczma zostanie wsparta w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. Jej wniosek o dofinansowanie rozbudowy drogi Lubań – Nowy Barkoczyn, która łączy drogę wojewódzką nr 221 z drogą powiatową uplasował się na bezpiecznej 7 pozycji. Przebudowa 2,6-kilometrowego odcinka drogi ma kosztować ponad 3,5 mln zł. Połowę tych kosztów pokryje przyznana gminie dotacja.

Innym gminom się nie udało, ale duży sukces odniósł powiat, którego aż dwa wnioski znalazły się na punktowanych pozycjach. „Poprawa dostępności obszarów intensywnie użytkowanych rolniczo oraz przez gospodarkę leśną…” czyli przebudowa odcinków dróg powiatowych w gminach Stara Kiszewa i Nowa Karczma obejmuje w sumie modernizację nieco ponad 9 km dróg. Wartość projektu oceniono na prawie 3,2 mln zł. Wojewódzka dotacja to jak zwykle 50% tej sumy.

Drugi projekt powiatowy to pierwszy etap modernizacji drogi Kościerzyna – Wdzydze. Jest to najdłuższa inwestycja w regionie – ponad 14 km. Koszt prac wyceniono na prawie 6 mln zł, z czego połowę będzie stanowić dotacja.

Niewiele się zmieni

Opublikowana lista ma charakter wstępny. Ostateczny werdykt poznamy do końca listopada. Jednak wszystkie wnioski z terenu powiatów kartuskiego i kościerskiego zostały sklasyfikowane na bezpiecznych pozycjach i raczej nie grozi im, że spadną na niepunktowane miejsca. Niestety niewielkie są też szanse, by któryś z naszych projektów wskoczył na punktowaną pozycję. Wśród gmin największą szansę ma Kościerzyna, której projekt przebudowy ulic w Łubianie sklasyfikowano na 18 pozycji; wśród powiatów powiat kartuski z projektem przebudowy drogi Czeczewo – Przodkowo w miejscowości Kawle Górne. Projekt ten zajął 15 lokatę na liście.

MW

Komentarze