Wokół nas

Kto zdobędzie tytuł?

W ubiegłym roku wygrała Stara Kościelnica. Która wieś w tym roku zdobędzie pierwsze miejsce? Startuje kolejna, po raz 11. organizowana przez samorząd województwa pomorskiego, edycja konkursu „Piękna Wieś Pomorska”.

W konkursie oceniany będzie  między innymi wygląd zabudowań i terenów zielonych. Liczyć się będzie pielęgnowanie miejscowych tradycji, promowanie lokalnych produktów czy wyrobów rzemieślniczych. Dodatkowe punkty można zdobyć za działania ekologiczne, np. pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych.

– Piękna Wieś Pomorska to „żywy konkurs”. Dzięki niemu, od wielu lat, widać jak pomorskie wsie zmieniają swoje oblicze. Pięknieją, są bardziej zadbane a obecnie praktycznie nie różnią się od wsi w Niemczech czy Austrii. I to nie tylko pod względem infrastrukturalnym, ale i społecznym. Wspólny wysiłek, jaki mieszkańcy wkładają w wygląd swojej małej ojczyzny, to również bardzo dobry sposób na integrację lokalnych społeczności – wyjaśnia wicemarszałek województwa pomorskiego Krzysztof Trawicki.

 

Nagrody

Zwycięska wieś otrzyma 30 tys. zł nagrody. Z kolei za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii „Zagroda” – zwycięzca dostanie 5 tys. zł. W każdej z kategorii, oprócz miejsc na podium, zostaną przyznane również trzy wyróżnienia. Łączna pula nagród w konkursie wynosi 84 tys. zł.

W zeszłym roku w plebiscycie wzięło udział 118 wsi i aż 217 zagród. – Namawiam wszystkie pomorskie wsie do udziału w konkursie. Dzięki plebiscytowi powstają nie tylko wiejskie świetlice czy place zabaw. Rodzą się nowe pomysły na lokalne inicjatywy jak na przykład Koła Gospodyń Wiejskich. Ich późniejsza, bardzo prężna działalność to najlepsza rekomendacja dla konkursu – zachęca wicemarszałek Trawicki. – Konkurs trwa od 12 maja do 31 sierpnia 2017 roku.

Komentarze