Konkursy Szkolnictwo Wokół nas

LAUREACI WIELU OLIMPIAD I KONKURSÓW MIARĄ POZIOMU KSZTAŁCENIA

Powiat kartuski prowadzi siedem szkół ponadgimnazjalnych. Każda z nich ma swoją specjalność, w każdej pracują fachowcy. Dowodem na to są liczni laureaci różnych olimpiad, konkurów, stypendyści i wyniki matur osiągane przez uczniów ZSP w powiecie.

Ostatnie tygodnie przyniosły wiele bardzo dobrych wiadomości dla społeczności szkolnych szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu kartuskiego.

Zaczęło się od zdobycia przez uczniów ZSP w Sierakowicach pierwszego miejsca w Wojewódzkim Konkursie Gastronomicznym. Starostowało w nim 13 szkół gastronomicznych z województwa wystawiając 20 zespołów liczących w sumie 40 najlepszych młodych kucharzy. Mimo takiej konkurencji sierakowicki zespół w składzie Weronika Labuda i Agata Reclaw nie dał żadnych szans konkurencji nawet z Gdańska czy Gdyni i zdobył laury we wszystkich kategoriach.

Laureaci olimpiad krajowych

Jeszcze większe sukcesy odnieśli sukcesy uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach. Łukasz Hinc po wygraniu eliminacji regionalnych reprezentował nasz region w finale II Ogólnopolskiego Konkursu O Energetyce Odnawialnej. Na początku kwietnia uczeń ten mimo że jest pierwszoklasistą to i tak zajął dobre miejsce w połowie stawki 18 najlepszych w kraju.

Z kolei jego starszy kolega Krzysztof Markowski wziął udział w XXX Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, która odbyła się 8-9 kwietnia w Białymstoku. Startowało w niej 90 uczniów reprezentując 50 szkół z całej Polski. Krzysztof został jej laureatem dzięki czemu ma wiele otartych drzwi do uczelni w kraju. Obu uczniów prowadzi Magdalena Pytka nauczyciel przedmiotów zawodowych w placówce na ul. Mściwoja II.

Sukcesy potwierdzają poziom

Od lat w gronie finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Finansach i Rachunkowości są uczniowie Technikum Ekonomicznego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Kartuzach. Tegoroczny był już 8 edycją tego uznanego w branży konkursu. „Wzgórze” reprezentowali Martyna Krefta, Oliwia Armatowska i Maciej Kamiński – uczniowie IV klasy. Drużynowo zdobyli drugie miejsce w kraju. Indywidualnie Maciej uplasował się na miejscu III, a Martyna na V. Ta dwójka wraz z Aleksandrą Walkusz startowała też w XVII Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy z Rachunkowości dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych organizowanym przez UMK w Toruniu. Tu zapunktowała Ola zdobywając indeks na tą prestiżową uczelnię. Zresztą cała trójka chce studiować ekonomię po której czeka na nich wiele ciekawych ofert pracy w powstających w Polsce centrach finansowo-księgowych światowych firm.

Masz tu najlepszych

To ważna informacja dla gimnazjalistów z naszego powiatu. Wkrótce będziecie pisać testy a potem każdy z was wybierze właściwą szkołę dla siebie. Ważne abyście wiedzieli które z naszych ZSP są najlepsze – dają szansę zdobycia dobrego wykształcenia, gwarantują dalej dobrze płatną pracę lub studia. A jest w czym wybierać. Od liceum na „Klasztornej” po szkoły nakierowane na zdobycie konkretnego fachu. To one są dzisiaj „cool”. I to uczniowie ich osiągają dziś po najwyższe laury w regionie, czy nawet w kraju. Mamy czym się chwalić. Wykorzystajcie ten fakt.

Rodzicu! Dziś to ZSZiO czy ZST w Kartuzach lub ZSP w Somoninie, Żukowie, Przodkowie zapewnią waszym dzieciom najlepszy start w zawodowe życie.

Dariusz Tryzna

Komentarze