Gmina Lipusz

LIPUSZ. DEMOGRAFIA

Jest dobrze, ale nie aż tak

W drugim tegorocznym numerze naszej gazety z 9 stycznia opublikowaliśmy tekst „Kaszuby przewodzą w statystyce urodzeń”. Wynika z niego, że największy przyrost naturalny w naszym województwie odnotowały gminy powiatu kartuskiego. Z tą konkluzją nie zgodził się wójt gminy Lipusz Mirosław Ebertowski.

Ponieważ zauważyliśmy, że dane Głównego Urzędu Statystycznego odbiegają od liczb zebranych bezpośrednio w urzędach stanu cywilnego, przeliczyliśmy dane lipuskiego USC. Są tu pewne różnice, ale nadal gmina Lipusz ma wskaźniki gorsze od większości gmin powiatu kartuskiego. Co prawda w 2017 r. urodziło się tu dużo dzieci, ale też wielu ludzi umarło, co znacząco wpłynęło na przyrost naturalny.

Liczby

Lipuski USC poinformował nas, że gmina liczy 3718 mieszkańców. W 2017 r. urodziło się tu 63 dzieci, a zmarły 34 osoby. Jak łatwo policzyć na tysiąc mieszkańców urodziło się 19,82 dzieci. To dobry wynik. W powiecie kartuskim lepszy ma tylko gmina Sierakowice. Jednak przyrost naturalny uwzględnia także liczbę zgonów. Mimo wysokiej liczby narodzin, liczba ludności gminy Lipusz powiększyła się tylko o 29 osób. Daje to wzrost na poziomie 9,13 promille. Wszystkie gminy powiatu kartuskiego z wyjątkiem gminy Kartuzy mają przyrost naturalny na wyższym poziomie.

Tym razem wójt się jednak pomylił…

MW

Komentarze