Gmina Lipusz

LIPUSZ. SAMORZĄD PRZEZNACZY 100 TYSIĘCY ZŁ DLA OSP.

Pilnie potrzebują nowego samochodu

Strażacy z OSP Lipusz wciąż drastycznie odczuwają skutki sierpniowej nawałnicy. W jej wyniku całkowitemu uszkodzeniu uległ ich średni samochód bojowy. Na nowy bądź używany potrzebują minimum 300 tysięcy złotych. 1/3 tej sumy przeznaczył już lipuski samorząd.

Strażacy wraz w wójtem gminy Mirosławem Ebertowskim o pomoc w zakupie pojazdu apelowali już m.in. do wojewody i komendanta wojewódzkiego i krajowego PSP. Utworzyli też specjalne konto, gdzie wpłacać można datki. Pomóc można też przekazując na ich rzecz 1% podatku przy rozliczeniu rocznym.

Włożyli w to dużo pracy

Lipuska jednostka OSP należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dotychczas dysponowała trzema samochodami: lekkim-ratownictwa technicznego oraz średnim i ciężkim. Średni samochód bojowy uległ całkowitemu uszkodzeniu w wyniku działań ratowniczych związanych z sierpniową nawałnicą. – Lipuscy strażacy bardzo dużo pracy włożyli w to usuwanie skutków nawałnicy i myślę, że konieczne jest dla nich to wsparcie właśnie w postaci samochodu – przyznaje Mirosław Ebertowski, wójt gminy Lipusz. Z tego powodu w tegorocznym budżecie radni gminy zabezpieczyli 100 tysięcy złotych na ten cel. – Zabiegamy o to bezpieczeństwo, szczególnie będzie ono potrzebne na wiosnę, kiedy przyjdzie okres suszy, kiedy na tych zrębach, z których drewno jest wywożone, zostanie ten materiał łatwopalny – przyznaje Mirosław Ebertowski.

Liczą na wsparcie instytucji

Zakup nowego samochodu pochłonąłby blisko 1 mln złotych. Dlatego samorząd wraz ze strażakami liczy na otrzymanie pojazdu, który byłby wycofany z jednostki państwowej. – Taki samochód w zupełności by nam wystarczył. Ale zdajemy sobie sprawę, że tych wycofywanych samochodów też nie ma za dużo. Dostaliśmy jednak zapewnienie wojewody, że jakiś samochód się dla nas znajdzie – mówi wójt gminy. Na zakup samochodu używanego strażacy potrzebują około 300 tysięcy złotych. 1/3 tej sumy zapewni samorząd gminny, o resztę będą apelowali do instytucji państwowych oraz sponsorów. Lipuskich strażaków można wesprzeć przekazując na ich rzecz 1% podatku przy rozliczeniu rocznym. Środki można też wpłacać na specjalny numer konta: OSP Lipusz 04 8340 0001 0200 0114 2000 0001.

ad

Komentarze