Gmina Lipusz OSP Powiat kościerski

LIPUSZ. SPRAWOZDANIE ROCZNE W OSP

W zebraniu druhów lipuskiej jednostki uczestniczył Komendant Powiatowy PSP mł.bryg.Tomasz Klinkosz . Gośćmi byli : Piotr Karczewski radny sejmiku pomorskiego i delegacja kościerskiego Lions Club .

Procedowanie poszło sprawnie .Po złożeniu właściwych sprawozdań druhowie skwitowali zarząd za rok 2017. Po części oficjalnej spotkania nadszedł czas na wystąpienia. Zaczął wójt Mirosław Ebertowski.

Koszty obrony przeciwpożarowej.

Relacjonując zebranym nakłady na OSP gminne włodarz gminy powiedział

– Z budżetu gminy wydatkowaliśmy na bezpieczeństwo przeciwpożarowe ponad 233 tys. zł. Na ten koszt złożył się ekwiwalent w kwocie 16 tys. zł. Ponadto zakup materiałów i wyposażenia kosztował nas ponad 56 tys. zł. Duża część wyposażenia trafiła do lipuskiej jednostki dzięki hojności innych samorządów terytorialnych . Zakup energii zamknął się kwotą blisko 5 tys. zł, a na zakup usług remontowych wydano16 tys. zł, pozostałe usługi to ponad 9 tys. zł. Wydatki inwestycyjne wyniosły 50 tys. zł, które poniesiono głównie na rozbudowę remizy. Zakupy inwestycyjne natomiast wyniosły nas ponad 72 tys. zł. Znaczna kwota dotacji w tym przypadku pochodziła z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego .

Samochód w bliskiej perspektywie

Jednym z wątków podniesionych przez wójta była sprawa samochodu ratowniczo-gaśniczego, którego pozyskaniem lipuscy druhowie byli żywo zainteresowani. W ubiegłym roku ich średni samochód który mieli na wyposażeniu, uległ zniszczeniu.

-Nowy samochód jest nam niezbędny. Ja starałem się, także przy pomocy komendanta powiatowego PSP, co warto podkreślić, taki samochód dla naszej jednostki załatwić. Do tej poru kupowaliśmy używane samochody, które niestety też zawodzą, zwłaszcza przy tak intensywnej eksploatacji jak w przypadku sierpniowego kataklizmu – tłumaczył wójt M. Ebertowski. Starałem się, żeby samochód był w miarę nowy. Wystąpiłem do wielu instytucji, do ministerstw, do MSWiA, do MON, do dyrekcji Lasów Państwowych, do posłów, do wojewody. I nie ukrywam, że dzięki tym apelom i wnioskom możemy optymistycznie spojrzeć w przyszłość – dodał wójt.

Na koniec Mirosław Ebertowski zakomunikował że sprawa jest bliska załatwienia, lecz być może trzeba będzie jeszcze kilka miesięcy poczekać. Zaznaczył, że przedsięwzięcie takie jest bardzo kosztowne, idące w setki tysięcy złotych .

Włodarz gminy przypomniał , że w ubiegłym roku zakupiono dla jednostki samochód VW Crafter, który został doposażony i dzisiaj służy jako samochód ratowniczy. Na jego zakup wydano ponad 47 tys. zł plus koszty doposażenia.

Wypowiedzi gości.

Bardzo emocjonalne wystąpienie miał Komendant Powiatowy Tomasz Klinkosz. Wrócił pamięcią do tych trudnych dni nawałnicy sierpniowej . Z jego ust padło wiele ciepłych słów pod adresem lipuskich druhów. W podobnym tonie wypowiedział się Prezydent kościerskich Lionsów Gabriel Greinke.

-Strażacy ochotnicy byli jedyną zorganizowaną formacją która tak gremialnie pomagała ludziom. Chciałbym tu pogratulować wam takiej postawy-zaczął.

Zebrani usłyszeli jak wzruszony tym postanowił poruszyć wszystkie kluby w Polsce i USA aby pomogły poszkodowanym. I udało się. Delegacja przekazała na ręce prezesa jednostki dh Marka Chwarszczyńskiego czek na 25 tyś.zł na dokończenie remontu wozu bojowego.

Z podziękowania które w ich stronę skierowano okazało się że już wcześniej OSP Lipusz otrzymała od Lionsów mundury bojowe.

Oryginalny pomysł-pamiątka.

Gmina Lipusz jako chyba jedyny samorząd upamiętniła tą sierpniową nawałnicę, a może raczej pomoc która ruszyła po niej.

-Wydarzenie było niecodzienne. Ja w historii okolicy nie pamiętam czegoś takiego. Najpierw było dużo złego ,a później nadeszło wiele dobrego-takimi słowami wójt wyjaśnił inicjatywę samorządu. Powstał pamiątkowy znaczek-plakietka- z napisami: „Lipusz ,Nawałnica,Pomagam”.

Trafiły one do tych wybranych którzy swoja postawą zasłużyli. Pochwalił się nią komendant T. Klinkosz. Podczas zebrania wójt wręczył je przedstawicielom Lions Clubu. Otrzymali je również strażacy którzy byli nieobecni na uroczystościach z okazji odrodzenia Polski podczas których samorząd gminy dziękował druhom za ich trud i poświęcenie w walce ze skutkami sierpniowej nawałnicy. Dziś otrzymała je również szefowa KGW Lipusz, która ze swoimi koleżankami wtedy dbałą o to aby strażacy mieli co jeść i pić. Podziękowano też radnemu Piotrowi Karczewskiemu za to że z jednej strony pomagał poszkodowanym mieszkańcom a z drugiej wspierał czynnie „szukanie” środków na samochód pożarniczy.

Zebranie zakończył poczęstunek.

Dariusz Tryzna.

Komentarze