Na sygnale Powiat kartuski Powiat kościerski Wokół nas

LISTOPAD PODKRĘCI TRAGICZNE STATYSTYKI

Dane za pierwsze 10 miesięcy tego roku alarmują. Chociaż w porównaniu do 2016 roku zmniejszyła się liczba wypadków drogowych, wzrosła liczba ich ofiar. W dodatku wszystko wskazuje, że listopad znacząco powiększy te statystyki. Jeszcze nie skończył się miesiąc, a już w naszych powiatach zanotowaliśmy 4 ofiary śmiertelne.

Od stycznia do października w powiecie kartuskim odnotowano 183 wypadki, w których zginęło 13 osób. W 10 pierwszych miesiącach 2016 roku wypadków było co prawda 202, ale ofiar tylko 5. Bezpieczeństwo na drogach poprawiło się natomiast w powiecie kościerskim. Tu liczba wypadków w ciągu pierwszych 10 miesięcy roku wyniosła 121. Jest to o 31 mniej niż w 2016 r. Zmniejszyła się też liczba ofiar. Kiedy od stycznia do października tego roku na drogach powiatu zginęły 3 osoby, w takim samym okresie poprzedniego roku odnotowano 9 ofiar śmiertelnych.

Mniej rannych, więcej kolizji

Lepiej jest jeśli chodzi o dane dotyczące rannych. W powiecie kartuskim w wyniku wypadków drogowych zostało rannych 247 osób. Rok wcześniej było to 295. W powiecie kościerskim liczba rannych spadła z 220 w 2016 r. do 177 w tym. Wzrosła natomiast liczba kolizji. Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach odnotowała ich 1149, a komenda kościerska 447. W ubiegłym roku w powiecie kartuskim było 951 kolizji, a w kościerskim 428.

Poniżej kilka tragicznych zdarzeń z ostatnich dni

Zginął kierowca ciężarówki

20 listopada ok. godz. 20 doszło do tragicznego wypadku na drodze powiatowej Sierakowice – Borucino, tuż za skrzyżowaniem na Lisie Jamy w kierunku Leszczynek.

– Po przybyciu na miejsce okazało się, że w wypadku uczestniczyły dwa pojazdy, ciężarowy mercedes i osobowy marki BMW – relacjonują strażacy z OSP Sierakowice. – Kierowca ciężarówki był nieprzytomny i wymagał reanimacji. Niestety, nie udało się uratować mu życia.

– Podczas zderzenia samochód ciężarowy uderzył w drzewo, BMW z kolei wylądowało w rowie – informuje Fryderyk Mach, zastępca komendanta powiatowego PSP w Kartuzach. – W wyniku śmierć poniósł 37-letni kierowca ciężarowego mercedesa, mieszkaniec powiatu kartuskiego. Dwie osoby podróżujące samochodem BMW nie odniosły obrażeń.

Pijana dziewczyna zabiła pasażera

2 dni później, w środę 22 listopada około godziny 2.50 doszło do wypadku na drodze wojewódzkiej nr 226 między Nową Karczmą a Skrzydłowem. Na miejsce natychmiast skierowani zostali policjanci ruchu drogowego, którzy zabezpieczyli miejsce wypadku, przeprowadzili oględziny, zabezpieczyli dokumentację fotograficzną oraz wyjaśniali okoliczności zdarzenia.

Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że 19-letnia kierująca nissanem mirca najprawdopodobniej straciła panowanie nad samochodem, w wyniku czego zjechał na pobocze spadła ze skarpy i uderzyła w przydrożne drzewo. Śmierć na miejscu poniósł 28-letni mężczyzna, drugi 24-letni pasażer i kierująca z obrażeniami trafił do szpitala.

Badanie alkotestem wykonane przez funkcjonariuszy wykazało, że kierująca miała ponad promil alkoholu w wdychanym powietrzu dodatkowo pobrano krew. Sąd zadecydował o 3-miesięcznym areszcie dla sprawczyni wypadku.

MW

Komentarze