Gmina Liniewo Gmina Nowa Karczma Powiat kościerski Rolnictwo Wokół nas Wywiady

LUBAŃ. ROK ZARAZOWY W UPRAWIE ZIEMNIAKA

Według rolników, mimo deszczowej pogody i chorób ziemniaczanych, plony będą dobre. We wtorek o tych prognozach rozmawiano w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu podczas corocznego „Dnia Ziemniaka”.

Uczestnicy obejrzeli prezentację 40 odmian ziemniaka na poletkach doświadczalnych, wzięli też udział w szkoleniu dotyczącym zapobieganiu chorób ziemniaka. –  Pomaga to producentom przy wyborze odmiany najlepszej dla swojego gospodarstwa, umożliwia zdobycie nowej wiedzy, a także wymianę doświadczeń między uczestnikami – podkreślał Andrzej Okrój, współorganizator spotkania.

 Trudny sezon

Obecny sezon dla plantatorów ziemniaka jest trudny, ponieważ opady występujące na Pomorzu utrudniły czasowe wykonanie zabiegów przeciwko zarazie ziemniaka. – Może to spowodować masowe gnicie ziemniaków podczas przechowywania – mówi Grzegorz Manowski, specjalista ds. roślin okopowych w PODR w Lubaniu. O zapobieganiu chorobom ziemniaka podczas sezonu wegetacyjnego mówił główny prelegent, dr  inż. Jerzy Osowski z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Boninie. – Ten rok w warunkach Pomorze może być rzeczywiście trudny – potwierdzał naukowiec.

 Kolekcja odmian

Uczestnicy Dnia Ziemniaka na poletkach wdrożeniowych zapoznali się z kolekcją 40 odmian ziemniaka uprawianych w układzie bloków losowanych. – Doświadczenia są prowadzone w taki sam sposób ze wszystkimi odmianami, tj. stosowano takie samo nawożenie, uprawę i ochronę – opowiadał Grzegorz Manowski. Na poletkach uczestnicy mogli uzyskać wyczerpujące informacje na temat każdej odmiany. – Takie spotkania dają rolnikom możliwość zapoznania się z dużą ilością odmian ziemniaków uprawianych w tym samym miejscu i porównania ich specyficznych cech odmianowych – podkreślała Ewa Szymańska, zastępca dyrektora PODR. Na Pomorzu najczęściej uprawiane są ziemniaki z odmian: Vineta, Tajfun, Satina, Denar i Lord.

ad 

 

Eugeniusz Jurczak

Stosowałem w terminie wszystkie zabiegi, więc myślę, że plony ziemniaka będą dobre. Wykopki u nas dopiero się zaczynają i nie ma żadnych opóźnień. Na konferencje do Lubania przyjeżdżam, żeby zapoznać się z ofertą nowych środków, nawozów i zabiegów, które mogą ulepszyć moją produkcję.

Zbigniew z gminy Liniewo

Uprawiam dwie odmiany ziemniaków, przy Winecie plony zapowiadają się dobrze, natomiast przy drugiej odmianie, to jest Gala, którą mam pierwszy rok, więcej jest chorych, także będzie nie za dobrze. Zgadzam się, że jest to rok zarazowy, ale ja trzy razy pryskałem ziemniaki dobrym środkiem i na razie nie gniją, są dobre. Na spotkaniach w Lubaniu przede wszystkim chcę poznać nowe odmiany i dowiedzieć się jak uzyskać coraz większe plony.

Dr Jerzy Ossowski, pracownik Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Boninie

Ten rok, w warunkach Pomorza, jest rzeczywiście rokiem bardzo sprzyjającym chorobom. Sprzyja temu wilgotność, która ma wpływ na zarazę ziemniaka. Może tu pomóc profilaktyka i zastosowanie chemii. Jeśli te dwie rzeczy umiejętnie połączymy, to możemy mieć wtedy skuteczną ochronę na zarazę ziemniaka. Trzeba zacząć od doboru odmiany. Niestety odmiany, które są chodliwe handlowo, są bardzo podatne na zarazę. Ale ważna jest też kwestia:

  • podkiełkowania,
  • wysadzenia w odpowiednim terminie,
  • odpowiedniego nawożenia,
  • właściwego prowadzenie zabiegów agrotechnicznych,
  • dostosowania środków chemicznych do fazy rozwoju rośliny i do warunków pogodowych.

Pozwoli na zahamowanie choroby i zatrzymanie jej do tego momentu, żeby zgromadzić plony.

 

Grzegorz Manowski, specjalista ds. roślin okopowych w PODR w Lubaniu.

Red.: Na Pomorzu wciąż zmniejsza się powierzchnia upraw ziemniaka?

Grzegorz Manowski: Ziemniaka jest dużo, dużo mniej. Z racji tego, że po prostu nie opłaca się produkować ziemniaka na małym areale. Bo wiadomo, że trzeba to ochronić przed chorobami i szkodnikami, a to kosztuje. I dlatego małe plantacje zanikają, na rzecz plantacji większych. Jeszcze 10 lat temu upraw ziemniaka było 500 tysięcy hektarów, a teraz spadło to do 300 tysięcy hektarów.

Red.: Jakie odmiany są najpopularniejsze na Pomorzu?

G.M.: Najbardziej rozpowszechnioną odmianą w województwie pomorskim jest odmiana Wineta, jest to odmiana z grupy wczesnej. Inne to: Tajfun, Satina, Denar, Lord.

Red.: PODR doradza i poleca rolnikom odpowiednie odmiany. Jakie w tym roku?

G.M.: Na poletkach doświadczalnych w Lubaniu prowadzimy porejestrowe doświadczalnictwo odmianowe na potrzeby Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych, czyli COBORU. Corocznie publikujemy takie dane i na tej podstawie jest tworzona lista odmian zalecanych ziemniaka, dla poszczególnych grup wczesności: bardzo wczesnych, wczesnych, średniowczesnych, późnych i skrobiowych. Ta lista pojawia się zawsze na przełomie stycznia i lutego, bo wtedy zbierają się specjaliści, którzy to oceniają. W skład takiego zespołu oceniającego odmiany wchodzi 28 osób.

Red.: Pomagacie rolnikom również od strony merytorycznej?

G.M.: Podczas Dnia Ziemniaka mówimy o tym, jak zapobiegać chorobom ziemniaka. Również jako PODR na swoich stronach mamy zamieszczony kalkulator zarazy ziemniaka. Na podstawie tego kalkulatora, rolnicy mogą, wybierając najbliższą swojemu gospodarstwu stację, uzyskać informacje  kiedy powinni wykonać kolejne zabiegi na zarazę.

Red.: Jak prognozują Państwo, jakie będą tegoroczne plony ziemniaka?

G.M.: Z naszych badań wynika, że plony odmian wczesnych będą o 4-5% niższe niż w roku ubiegłym. Mogło być to spowodowane tym, że w tym roku rolnicy później weszli w pole, te plantacje zostały później wsadzone, a rok jest typowo zarazowy, bo jest bardzo dużo opadów. To wpłynęło na nieco niższe plony.

Red.: Dziękuję za rozmowę.

G.M.: Dziękuję.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Komentarze