Wokół nas

Meksykanie i Serbowie rozgrzali wielewską publiczność

Wiele. Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata”.

We Wielu, Kościerzynie, Wdzydzach, a także Brusach, Chojnicach i Konarzynach przez pięć dni trwał Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Jak co roku inauguracja odbyła się na letniej scenie nad jeziorem we Wielu. Przy sprzyjającej pogodzie zgromadziła tłumy widzów, którzy podziwiali egzotyczne stroje, śpiew i tańce.

W tegorocznym Festiwalu udział wzięło jedenaście zespołów z dziewięciu państw. Oprócz Polski, reprezentowane były: Meksyk, Rosja, Serbia, Turcja, Niemcy, Białoruś, Bośnia i Hercegowina oraz Macedonia.

To już tradycja

Festiwalowi goście rozpoczęli swoje koncerty na południowych Kaszubach w środę we Wielu. Członkowie wszystkich zespołów przeszli ulicami Wiela w barwnym i głośnym korowodzie, po drodze tańcząc i śpiewając. Koncert inauguracyjny otworzył wójt gminy Karsin. – Cieszymy się, że ten Festiwal gromadzi tak liczną publiczność. To już tradycja, że spotykamy się tu wspólnie, żeby podziwiać folklor z całego świata – mówił do zebranych Roman Brunke. Zespoły i organizatorów przedstawił dyrektor Festiwalu, szef zespołu Kaszuby z Wiela i Karsina Zbigniew Studziński.

Koncerty przyciągają turystów

Festiwal oprócz gminy Karsin organizują też gmina Brusy, Konarzyny, Kościerzyna oraz miasto Kościerzyna i spółka Promocja Regionu Chojnickiego. – To okazja, aby obejrzeć tradycje innych narodów, pięknych, kolorowych. To też okazja do integracji i wymiany doświadczeń między zespołami – podkreślał Zbigniew Studziński. Na wielewskiej scenie zaprezentowały się w środę wszystkie zespoły uczestniczące w tegorocznym Festiwalu. – Najbardziej zachwycił Meksyk. To było wspaniałe. Serbia też mi się podobała – mówiła jedna z uczestniczek, pani Maria, która do Wiela przyjechała specjalnie, aby obejrzeć festiwalowe koncerty. – Ten Festiwal przyciąga do nas turystów. Ludzie specjalnie rezerwują sobie na ten termin wakacje, by być tutaj – podkreślał wójt Roman Brunke. W kolejnych dniach aż do soboty koncerty odbywały się na scenach we Wielu, Wdzydzach, Konarzynach, Kościerzynie, Brusach i Chojnicach. Festiwal zakończył w niedzielę wieczorem widowiskowy koncert w Brusach.

ad

Komentarze