Konkursy OSP Powiat kościerski Sport

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze w rywalizacji

20 września odbyły się zawody sportowo-pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w powiatu kościerskiego.  W zaciętej rywalizacji zwycięzcami wśród chłopców zostali kandydaci na strażaków z Radunia, a wśród dziewcząt MDP ze Starej Kiszewy.

Do zawodów przystąpiło 9 drużyn: 5 chłopięcych i 4 żeńskie.

– Rywalizacja wśród chłopców była niezwykle wyrównana. W tym roku wysoki poziom prezentowany przez drużyny zaskoczył obserwatorów. Dość powiedzieć, że w konkurencji o nazwie sztafeta wahadłowa, różnica czasu w wykonaniu zadania pomiędzy pierwszym a ostatnim zespołem, wyniosła zaledwie 4 sekundy. Tym bardziej jestem szczęśliwy, że w klasyfikacji drużynowej zwyciężyła drużyna  MDP Raduń, której jestem opiekunem i instruktorem – mówi młodszy aspirant Mateusz Szmaglik z Państwowej Straży Pożarnej w Bytowie.

Niedaleko pada jabłko od jabłoni

Pan Mateusz jako pasjonat pożarnictwa służy także w Ochotniczej Straży Pożarnej w Raduniu. Chłopcy których uczy tej ciekawej, pożytecznej i cieszącej się dużym społecznym zaufaniem profesji, mają teraz po 15 lat.  Na zawodach w Garczynie wystąpili w składzie: Marek Lubecki – dowódca drużyny, Dominik Wielgosz, Krzysztof Lalik, Wojciech Synak, Jakub Mientki.  Było to debiutanckie zwycięstwo drużyny z Radunia w historii tych zawodów.

Oprócz sztafety wahadłowej, drużyny rywalizowały jeszcze w innej poważnej konkurencji jaką były ćwiczenia bojowe, polegające m.in. na złączeniu dwóch prądów wody i strącania pachołków.

Dziewczęta nie chcą być gorsze

Nie gorzej od chłopców zaprezentowały się w tych interesujących zawodach drużyny dziewcząt. Konkurowały w tych samych konkurencjach, popisując się nie lada sprawnością, wytrzymałością i niezwykłą ambicją,  czym wzbudzały aplauz licznie zgromadzonej widowni. Zmagania wśród dziewcząt wygrała drużyna MDP Stara Kiszewa, której opiekunem jest Józef Czapiewski – prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Kiszewie.

– Po kilkuletniej przerwie ponownie wystawiliśmy do zawodów drużynę dziewcząt, uczennic Gimnazjum Publicznego w Starej Kiszewie. W tym roku poziom zawodów był dosyć wysoki i wyrównany, tym bardziej jestem zadowolony, że te waleczne dziewczęta, którymi się opiekowałem i które przygotowałem do zawodów, ostatecznie zwyciężyły – powiedział Józef Czapiewski.   Zwycięska drużyna dziewcząt lat 15-18 wystąpiła w składzie: Zuzanna Nadolska, Weronika Okuniewska, Natalia Magrjan, Urszula Jaromek, Aleksandra Kuczyńska, Klaudia Kuczyńska i Weronika Klaman.                                                                                                                                                                    W zawodach świetnie zaprezentowała się także reprezentacja Grabowa Kościerskiego z gminy Nowa Karczma, która jako jedyna wystawiła drużyny w obu kategoriach, zgarniając drugie i trzecie miejsce.

 

Zainteresowanie profesjonalistów

Rywalizację młodych kandydatów na strażaków bacznie obserwowali przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie, z  komendantem powiatowym brygadierem Tomaszem Klinkoszem i zastępcą komendanta młodszym brygadierem Tomaszem Holcem na czele. Obecny był także Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP – Zbigniew Stencel, a także gospodarze  Powiatowego Centrum Młodzieży.                                      Wszystkie drużyny które wystartowały w tych zawodach zasługują na szczególne słowa uznania.

Fantastyczna i motywująca inicjatywa    

Wielkie brawa dla organizatorów turnieju – Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kościerzynie oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie. Zawody zakończyły się tradycyjną grochówką, podczas której twórczym dyskusjom i wymianom poglądów między uczestnikami i gośćmi nie było końca.

B. Mielnik

 

Komentarze