Gmina Sulęczyno

Msza kaszubska z trzema kazaniami

W sobotę 4 sierpnia w sulęczyńskim kościele pw. Św. Trójcy odbyła się msza św. z liturgią w języku kaszubskim. Odprawiono ją w intencji sulęczyńskiego partu  Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz w intencji mieszkańców gminy.

Inicjatorem mszy był miejscowy oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Przed liturgią najważniejsi jej uczestnicy z księżmi, delegacją i pocztem sztandarowym zrzeszeńców i orkiestrą  uroczystą procesją weszli do kościoła. A tam już czekały tłumy.

 

Msza

 

Liturgię sprawowało trzech księży. Głównym celebransem był ks. prof. Wojciech Cichosz. Koncelebrowali ks. prał. Wojciech Głodowski oraz ksiądz, który przybył z delegacją wiernych z Kalisza. Przed mszą wystąpił proboszcz culęczyńskiej parafii Św. Trójcy ks. kan. Andrzej Karliński. Przedstawił on wiernym księży sprawujących ofiarę. Członkowie ZKP zapewnili regionalny charakter uroczystości. Zaangażowali się w czytania liturgiczne, oczywiście kaszubskie, zapewnili dary ołtarza – był to m.in., podobnie jak za czasów Chrystusa, chleb i ryby. Kaszubski charakter obrzędu podkreślały też piękne stroje regionalne, w które ubrani byli nie tylko zrzeszeńcy, ale też wielu wiernych. Artystyczną oprawę mszy zapewniła kapela. Homilię wygłosił ks. prał. Wojciech Głodowski .

 

„Imieniny” proboszcza

 

Po mszy wystąpił prezes sulęczyńskiego partu ZKP Jan Gruchała. Podziękował duchownym sprawującym ofiarę, a także wręczył piękny bukiet kwiatów sulęczyńskiemu proboszczowi ks. kan. Andrzejowi Karlińskiemu. Jak powiedział, kwiaty te wręcza „z okazji imienin”. Ksiądz proboszcz natychmiast sprostował. Chodziło nie o jego osobiste imieniny, ale o „imieniny wszystkich proboszczów”, czyli o święto proboszcza. Później „nie chcąc już wygłaszać trzeciego kazania” przeszedł do ogłoszeń parafialnych. Potem zebrani udali się w kierunku Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbyło się spotkanie integracyjne.

MW

 

 

 

Komentarze