Gmina Kościerzyna Powiat kościerski

W Muzeum Ziemi Kościerskiej otwarto wystawę poświęconą abp H. Muszyńskiemu.

Byłem Prymasem Polski, ale moje serce bije po kaszubsku”

W Muzeum Ziemi Kościerskiej otwarto stałą wystawę poświęconą pochodzącemu z Kościerzyny abp Henrykowi Muszyńskiemu. W uroczystości 17 kwietnia udział wzięły najwyższe władze Kościoła w Polsce, samorządowcy, parlamentarzyści i tłumnie zebrani mieszkańcy miasta.

Wystawę otwarto w nowo wyremontowanych pomieszczeniach Muzeum. Można tam oglądać m.in. szaty prymasowskie, zabytkowe meble, odznaczenia państwowe, a także różnego rodzaju publikacje, zdjęcia i dokumenty związane z życiem i pracą abp Muszyńskiego.

Tutaj wszystko się zaczęło

Wtorkowa uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Świętej Trójcy w Kościerzynie, której przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak. Zwierzchnik Kościoła w Polsce dziękował Kościerzakom za ich religijność i życzliwość. – Te pamiątki zostaną tu jako wdzięczność serca, że właśnie stąd, dzięki tej ziemi, ksiądz arcybiskup wszystko, co potem los Chrystusowy złożył w jego ręce, mógł tak obficie pomnożyć – mówił abp Wojciech Polak. Po mszy zebrani udali się do Muzeum Ziemi Kościerskiej, gdzie oficjalnie otwarto wystawę. – Poświęcona jest ona wybitnym postaciom z Kościerzyny, głównie honorowym obywatelom miasta, ze szczególnym uwzględnieniem księdza arcybiskupa Muszyńskiego – podkreślał dr Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum. Ekspozycja składa się z części multimedialnej oraz bogato prezentowanych eksponatów, przekazanych przez Prymasa Seniora. – Z ogromną wdzięcznością przyjąłem tę inicjatywę, że Kościerzyna gotowa jest zrobić taką małą izbę pamięci. Przekazałem tu dużo pamiątek, które wiążą się z moją posługą na Kaszubach – mówił abp Muszyński.

Kościerzyna – duchowa stolica Kaszub

Wystawa poświęcona jest wielu wybitnym postaciom pochodzącym z ziemi kościerskiej, m.in. Józefowi Wybickiemu, Jerzemu Knybie i innym Honorowym Obywatelom miasta. – Dowodzi to, że Kościerzyna jest duchową stolicą Kaszub, bo tyle wybitnych osób, właśnie stąd pochodzi. Religijną stolicą Kaszub jest Wejherowo, topograficzną Kartuzy, a duchową Kościerzyna – oceniał prof. Tadeusz Linkner. Wielokrotnie do swoich kaszubskich korzeni nawiązywał też podczas uroczystości abp Henryk Muszyński. – Byłem Prymasem Polski, ale moje serce bije po kaszubsku. Bo wszystko, co Państwo tutaj oglądacie, ma tutaj swój początek. I tutaj odczuwam bardziej niż gdziekolwiek indziej jak wielkim jestem dłużnikiem Pana Boga i ludzi – mówił Prymas Senior. Arcybiskup po raz pierwszy publicznie opowiedział też nieprzyjemny epizod ze swojego życia z 1951 roku. Kiedy zdawał maturę i chciał pójść do seminarium, ówczesny dyrektor szkoły stwierdził, że jest to największy wstyd dla Kościerzyny. – Proszę zwrócić uwagę jak to wygląda po 50 latach. Jednak chrześcijaństwo jest starsze. Ja wolę zwierzyć chrześcijaństwu – zakończył swoją opowieść abp Muszyński. Wystawę poświęconą jego życiu i pracy można oglądać na pierwszym i drugim piętrze Muzeum Ziemi Kościerskiej.

acd

 

Komentarze