Gmina Karsin

Nagrodzono najlepszych gawędziarzy

Nagrodzono najlepszych gawędziarzy

Turniej Gawędziarzy to wielkie święto gawędy i mowy ojczystej. W tym roku już po raz 41. gawędziarze z Kaszub, Kociewia i Rzeszowszczyzny przybyli do Wiela, by tu zaprezentować swoje krasomówcze umiejętności. 

Sobota minęła pod znakiem prezentacji gawęd zakończonych spotkaniem integracyjnym uczestników Turnieju.

Drugi dzień rozpoczął się od uroczystej Mszy Świętej, po której uczestnicy wydarzenia, i goście udali się do pomników Wicka Rogali, Hieronima Derdowskiego oraz grobu Józefa Brzezińskiego, by dotrzeć do sceny nad Jeziorem Wielewskim, gdzie odbyło się podsumowanie 41. Wielewskiego Turnieju Gawędziarzy.

Galę Turnieju poprowadzili Janusz Pryczkowski oraz Anna Gliszczyńska. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego w zeszłym roku Andrzeja Lemańczyka – znanego regionalisty, od lat związanego z Turniejem. Zgromadzonym na gali we znaki dał się silny wiatr wiejący od jeziora. To on był przyczyną, że widownia tegorocznego Turnieju nie dopisała. Musiały z nim zmierzyć się także laureatki na scenie. Uroczysta gala została zakończona występem Zespołu Folklorystycznego ,,Kaszuby” z Wiela i Karsina oraz kabaretu ,,Purtce”.

Wyjątkowy turniej

Tegoroczny turniej był rekordowy ze względu na wielką ilość uczestników. Po raz pierwszy w historii wzięło ich udział aż 30. Nowością było stworzenie kategorii im. Józefa Brzezińskiego, która kierowana była do młodzieży. W tym roku, obok Kaszubów i Kociewiaków, do rywalizacji stanęli też gawędziarze z Rzeszowszczyzny.

-Jury pragnie wyrazić słowa uznania dla organizatorów za stworzenie miłej, rodzinnej atmosfery, którą otoczeni zostali uczestnicy Turnieju.  – Pragniemy podkreślić również więzi międzypokoleniowe, gdyż wielu młodych uczestników wskazuje na swoje babcie jako inicjatorki ich zainteresowań regionalizmem. Turniej ten rozpoczyna kolejną dekadę historii zmagań gawędziarskich w Wielu, stąd wypada życzyć, by wciąż się rozwijał, wnosił nowe treści i nadal ubogacał kulturę regionalną – mówił Tadeusz Lipski przewodniczący komisji.

Lista nagrodzonych

Gawędziarzy oceniało jury w składzie: Tadeusz Lipski, Felicja Baska- Borzyszkowska, Bożena Ugowska oraz Grzegorz Schramke. Wśród dzieci i młodzieży najlepiej zaprezentowała się Patrycja Golimowska i to do niej trafiła nagroda im. Józefa Brzezińskiego. Kolejne miejsce na podium przypadły ex aequo Andżelice Kamińskiej i Monice Moskwie. Trzecie miejsce zdobyła Wiktoria Wąsik. W tej kategorii wyróżnienie trafiło do Zuzanny Gliszczyńskiej.

Kolejna nagroda była w kategorii Wincentego Rogali. Wśród gawędziarzy spoza Kaszub i Kociewia zwyciężyła Stefania Buda. Drugie miejsce przypadło ex aequo Paulina Iżyńska i Kazimiera Gajdek. Trzecie miejsce zdobyła Zdzisława Bosek. Dodatkowo jury wyróżniło Mateusza Iżyńskiego i Kazmierę Bębenek.

W kategorii Józefa Bruskiego – prezentacji gawęd publikowanych – podobnie jak w zeszłym roku zwyciężyła Anna Gliszczyńska. II miejsce zajęła Joanna Jester. Wyróżnienie trafiło do Lidii Czaplewskiej.

Najważniejszą nagrodą była ta w kategorii im. Hieronima Derdowskiego za najlepszą mowę niepublikowaną. W tej kategorii przyznaje się nagrodę główną turnieju. Zdobył ją Józef Roszman. I miejsce zdobyła Karolina Keler, drugie ex aequo Krystyna Kamińska i Halina Wreza. Wyróżnienie powędrowało do Ewy Jeleń.

KL

Komentarze