Wokół nas

NAGRODZONO TYCH, KTÓRZY PIELĘGNUJĄ TRADYCJĘ

Wygoda Łączyńska. Dożynki parafialne i gminne.

Nagrodzono tych którzy pielęgnują tradycję

Od wielu lat w święto Wniebowzięcia NMP odbywają się w Wygodzie dożynki parafialne. W tym roku miały one dodatkowo status dożynek gminnych. Jak zawsze przyciągnęły rzesze parafian i spragnionych dożynkowych atrakcji . Program wydarzenia gwarantował je.

Najpierw była msza święta z podziękowaniem za tegoroczne zbiory. Przed ołtarzem stanęły wieńce dożynkowe z sołectw należących do parafii.

Po niej uczestnicy dożynek przeszli na błonia przykościelne pod scenę. Tu część świecką otworzył wójt Tomasz Brzoskowski. Podkreślił w swoim wystąpieniu że te tegoroczne dożynki na Wygodzie mają również status gminnych ponieważ 3 września odbędą się w Stężycy dożynki powiatowe.

W swoim wystąpieniu nie zapomniał o wydarzeniach ostatnich dni-nawałnicy która przeszła nad sąsiednimi gminami. Podziękował druhom z gminnych jednostek za pomoc sąsiadom w usuwaniu szkód.

Laureaci „Pięknej Wsi”.

Jak co roku podczas dożynek gminnych rozstrzygnięto I etap regionalnego konkursu „Piękna Wieś Pomorska”. Cieszy się on tu dużym zainteresowaniem ponieważ samorząd zachęca mieszkańców aby dbali o swoje zagrody, aby ich wsie były coraz piękniejsze. Powołana do tego specjalna komisja przejrzałą zgłoszenia. Ostatecznie w kategorii zagroda wiejska I miejsce zajęli Joanna i Mariusz Bartelik, na drugiej pozycji komisja sklasyfikowała Irenę i Kazimierza Cybula.

W kategorii „wieś” miano najpiękniejszej zdobyło Sikorzyno. Jako druga była Kamienica Szlachecka a miejsce III zajęło Pierszczewo. Sołtysi i laureaci pierwszej kategorii odebrali puchary i dyplomy oraz dodatkowe nagrody rzeczowe. W myśl konkursu były to dwa krzewy i dwie sadzonki dla dalszego upiększania.

Wyjątkowe klimaty dożynek na Wygodzie

Jak pamiętam dożynki tu mają swój klimat. Ogrom oferty typowej dla odpustu ,liczba uczestniczących w nich Kół Gospodyń Wiejskich robi wrażenie. Szacunek budzą też coroczne tłumy uczestników.

Organizatorzy starają się zapewnić im jak najwięcej pozytywnych wrażeń. Dostarczały je występy parafialnej scholii, orkiestry i zespołów.

Panie z KGW oferowały smakołyki kuchni kaszubskiej, kramy jarmarczna ofertę a wesołe miasteczko zabawę dla dzieci.

Od sześciu lat dożynkom towarzyszy Najsmaczniejszy Jarmark Dożynkowy organizowany przez KGW Kaszubianki z Marią Birr na czele. Relacje o nim zamieścimy w następnym numerze naszego tygodnika.

Dariusz Tryzna.

Komentarze