Konkursy Powiat kościerski Rolnictwo

NAJLEPSI I NAJBEZPIECZNIEJSI W POWIECIE KOŚCIERSKIM

W czwartek 28 listopada młodzi rolnicy powiatu kościerskiego i uczniowie klas rolniczych zmierzyli się w eliminacjach powiatowych Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Jak każe tradycja zmagania połączono z konkursem wiedzy o BHP.

Rozgrywki składały się z dwóch części. Rozpoczęły się testem. Ci którzy przeszli go najlepiej przystąpili do egzaminu ustnego. Pytania dotyczyły wszystkich zagadnień związanych z rolnictwem Podzielono je na grupy: produkcję roślinną, produkcję zwierzęcą, integrowaną ochronę roślin, ekonomikę, mechanizację i budownictwo, fundusze unijne, Wspólną Politykę Rolną, przedsiębiorczość, ekologię i ochronę środowiska, odnawialne źródła energii oraz wiejskie gospodarstwo rolne.

Wyniki

Olimpiada, ma służyć podnoszeniu wiedzy, doskonaleniu zawodowemu i wymianie doświadczeń młodych rolników. W rozgrywkach najlepszy okazał się Grzegorz Łangowski. Kolejne miejsca zajęli Jarosław Chrapkowski, Stanisław Burandt i Rafał Kiżewski. Natomiast największą wiedzą na temat BHP wykazali się Jarosław Chrapkowski, Stanisław Burandt i Rafał Januszewicz. Zwycięzcy będą reprezentować powiat podczas finałów wojewódzkich.

MW

Grzegorz Łangowski, zwycięzca powiatowych eliminacji:

To nie jest mój pierwszy start, ale miał być ostatni. Wcześniej startowałem przez szkołę. Zawsze piąty byłem. Teraz się udało, choć pytania były trudne, a rywale na wysokim poziomie. Od 10 lat prowadzę gospodarstwo rolne w Konarzynach. Specjalizuję się w hodowli trzody i uprawie ziemi.

Halina Danecka, jedyna kobieta biorąca udział w olimpiadzie:

Startowałam już 2, czy 3 razy, ale jakoś nie udaje mi się. Pytania są z roku na rok trudniejsze, a rywalizować muszę z osobami znacznie lepiej wykształconymi. Ja skończyłam Technikum Rolnicze w Kościerzynie, a tu są też osoby z wyższym wykształceniem. Prowadzę razem z rodzicami gospodarstwo w Starych Polaszkach. Mamy 24 ha ziemi własnej, a do tego jeszcze 11 ha dzierżawimy.

Komentarze