Wokół nas

Nasi reprezentanci będą walczyć o Bursztynowy Laur

Region. Pomorskie smaki

17 czerwca w Oliwie już po raz dwunasty odbędzie się Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego. Podczas święta tradycyjnie zostanie rozstrzygnięty Konkurs Kulinarny o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki”.

W konkursie o wyróżnienie w kategorii produkt mogą starać się pomorscy przedsiębiorcy, koła gospodyń wiejskich, szkoły gastronomiczne, stowarzyszenia, gospodarstwa rolne i agroturystyczne. Z kolei kategoria potrawa dedykowana jest restauracjom i innym stałym placówkom gastronomicznym, w tym agroturystycznym. Oceniane będą m.in. produkty i przetwory pochodzenia zwierzęcego, przetwory owocowe i warzywne, przetwory z grzybami oraz produkty zbożowe i cukiernicze, napoje alkoholowe i bezalkoholowe oraz miody.

Zgłoszone do konkursu produkty i potrawy mogą zostać nominowane do nagrody Perła 2018 w ogólnopolskim Konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów, organizowanym przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego we współpracy ze Związkiem Województw RP.

Warto dodać, że w ubiegłym roku laur ten otrzymał Stary Browar z Kościerzyny i zajazd Borowa Ciotka w Lipuszu. Tak, ze nasze firmy działające na rynku kulinarnym mają już spore doświadczenie w tej materii.

4 czerwca minął termin zgłoszeń. Wiemy ma pewno, że Kaszuby będą reprezentowane przez koła gospodyń wiejskich z Długiego Kierza, Nowej Karczmy i Osowka.

KGW Marzembionci – Długi Kierz

Jak informuje Dorota Wolska, przewodnicząca koła zgłosiło ono do rywalizacji „Ciasteczka – orzechy”. Są to „łupiny” z ciasta wypełnione kremem.

– Na liście potraw regionalnych jest coraz więcej pozycji i coraz trudniej jest trafić z czymś, czego jeszcze tam nie ma. Jedna z pań ma stary zeszyt z przepisami. Na pewno ma grubo ponad 25 lat. Pokserowałyśmy te przepisy. Później mieliśmy warsztaty, na których robiliśmy rozmaite potrawy. Do konkursu zdecydowałyśmy się zgłosić te ciasteczka. Uznałyśmy, że one będą najciekawsze, bo takich ciastek jeszcze nie ma na liście – powiedziała nam kierująca kołem Dorota Wolska.

KGW Nowa Karczma

KGW Nowa Karczma zaprezentuje w Oliwie „Sernik Złota Rosa”. Sernik jest w całości dziełem pań z KGW. Nawet ser do niego robią z własnego, a nie kupnego mleka.

– To jest już nasz czwarty wyjazd na Święto Produktu Tradycyjnego – pochwaliły się panie Krystyna Mach i Bronisława Przytarska – W ubiegłym roku zaowocowało to sukcesem na skalę ogólnopolską: zdobyłyśmy Perłę za pierogi z kaszą. Jeśli chodzi o sernik, to na rozmaitych imprezach się pojawia i zawsze ma bardzo dobre recenzje. Ludzie do nas przychodzą i pytają o niego, więc mamy nadzieję, że i komisji konkursowej przypadnie on do gustu.

Gospodarstwo rolne Elżbieta Gornowicz z Osówka

Zgłosiłam do konkursu kulinarnego „Bursztynowy Laur” sery z krowiego mleka gotowane na parze. Ja dziś wytwarzam kilka ich rodzajów. Mogą być z ziołami takimi jak tymianek, czomber czy majeranek. Mój autorski przepis to ser z suszonymi pomidorami. Ale mogą być tez z szynką, z grzybami czy kminkiem.

Są to produkty mające na wsi pomorskiej długa tradycję. Kiedyś podstawą żywienia na trenach wiejskich było mleko. Z niego można było robić praktycznie wszystko: masło, twaróg a jeżeli było go za dużo to wtedy robiło się z niego sery. To co pozostało – maślankę, piło się albo służyła do pojenia cieląt, świń w gospodarstwie.

 

 

Komentarze