Gmina Kartuzy Powiat kartuski

Niewidomi na szlaku mazurskich jezior

Kartuzy. Powiatowe koło PZN w Kartuzach

 

 Zarząd Powiatowego koła Polskiego Związku Niewidomych w Kartuzach zorganizował wyjazd rekreacyjno –  krajoznawczy „ Szlakiem Mazurskich Jezior”. Uczestnicy mieli szansę zwiedzić zabytki polskiej kultury, a także odwiedzić Litwę.

 

Niewidomi wyruszyli z Kaszub 30.8. Udali się do miejscowości Giby. Stamtąd drugiego dnia pojechali do miejscowości Studzieniczna, gdzie znajduje się sanktuarium maryjne.

– Zgromadzone tam wota i pamiątki dobitnie świadczą o wielkiej mocy drzemiącej w tym  miejscu nadziei i duchowej pomocy szczególnie dla ludzi słabo widzących – mówi Krzysztof Trzeciecki, jeden z uczestników wyjazdu.

Po wizycie w Studzienicznej uczestnicy wyjazdu zwiedzali zabytki polskiej kultury w Augustowie oraz Dowspudzie, gdzie znajduje się pałac Ludwika Paca.

 

Blisko i na Litwie

 

Trzeci dzień był okazją do zwiedzenia okolic hotelu. Niewidomi odwiedzili parafialny kościółek w Gibach, a także oddali cześć ofiarom obławy Augustowskiej.  Następnie udali się do Sejn aby obejrzeć podominikański klasztor oraz bazylikę mniejszą położoną tuż przy klasztorze.

 

W czwartym  dniu uczestnicy wyjazdu odwiedzili  Litwę.

-Wilno zrobiło na nas duże wrażenie. Wspaniałe zabytki tak bardzo związane z polskim narodem, monumentalna bryła katedry wileńskiej oraz tak drogi każdemu Polakowi cmentarz na Rossie   tworzą swoisty klimat minionych czasów – mówi Krzysztof Trzeciecki.

 

 

Opr. KL

Komentarze